0 ile 3 Yaş Arası Anne Bebek İlişkisi

0 ile 3 Yaş Arası Anne Bebek İlişkisi
22 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 965 kez okundu.

0  3 Yaş Arası Anne Bebek İlişkisi

Bebek ler için yeni doğmuş olup 3 yaşına gelene kadar geçirdiği zaman oldukça önemli ve muazzam hızla bebeğimizin büyüdüğü bir dönemdir. Bu muazzam dönüşümde bebekler tam olarak kendini kanıtlamaya ilişkin gelişmeler gösterir. Hayatınızın devamına bakınca bir daha asla böyle bir gelişim öğrenme kapasitesinin artışını ileri gelen hayatınızda göremeyeceksiniz.

 

Bu durum sizleri mucizelere inandırır. Mucize dememizin sebebi, bebeklerde öğrenme imkanı tam olarak yoktur fakat insan olması gereği bunları yapabilmesi oldukça şaşırtıcı ve yaratılışın muazzamlığıdır. Bu muazzamlığın sahipleri ise anne ve babadır. Özellikle anne bu mucizenin esas lokomotifidir. Bu dönemde (0 3 yaş arası) anne ve bebek arasında inanılmaz bir bağ kurulur, bu bağ geleceğe öylesine uzanır ki; bebeğin çocukluğu, ergenliği ve mutlu bir birey olana kadar geçirdiği tüm zamanlarda yanındadır.

0 ile 3 Yaş Arası Anne Bebek İlişkisi2

Anne ve bebek ilişkisi bu temelle başlayıp gelecek dönemlere kadar sürecek bir dönemdir. Bu dönemde ki gelişim sağlığı ve yetiştirme sağlığı ne kadar yüksek ve kaliteli ise ileride, bireyin kendiside bununla paralel olarak gelişmişlik gösterir. Birey bütün bunlarla beraber olgunluk kazanır ve ülkemize hayırlı bir evlat olarak tabir ettiğimiz kişi yetişmiş olur.

0 ile 3 Yaş Arası Anne Bebek İlişkisi3

 

Bu dönemlerden geçerken bireyin geçirdiği ergenlik dönemi de oldukça önemlidir. Sizlere bu durumda ki önemli olan ve dikkat çeken bazı konulardan bahsedecek olursak;

  • Bebeklik döneminde sağlıklı bir beslenme
  • Hem bu dönemde hem de sonraki zamanlarda kişilerin bebeklerine büyüyene kadar her şeyine dikkat etmesi gerekir.

Bilim adamlarının birçok araştırmaları sonucu varılan anne ve bebek arasındaki bağlılık ilişkisine göre fiziksel gelişim, beslenme ve uyku düzeni, bağışıklık, zeka gelişimi ve sebepsiz yere ani bebek ölümlerine ilişkin olduğu söylenmektedir. Yani hamilelik sonrasında, anneler ve babaların bebekler ile ilişkisi oldukça önemlidir. Bu ilişkiyi sadece anneye bağlamak pek doğru değildir bebekler için babalarda oldukça önemli ve gelişim sırasında bebeklerin öğreneceği ve kendisine katacağı şeylerde babaları sayesinde oldukça mümkün ve etkilidir. Yani anne ile bebek arasında doğumdan itibaren başlayan göbek bağın ileriki tarihlere kadar sağlam olması ve bu konuda gerçekten yaşamsal olarak etkili olabilmesi için bireylerin bebeklerinin en ufak şeyine dikkat etmesi gerekmektedir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git