Ayakkabı boyası neden çoraba çıkar, nasıl engellenir?

Ayakkabı boyası neden çoraba çıkar, nasıl engellenir?
14 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 41.890 kez okundu.

Ayakkabınızın boya çorabınıza çıkıyor olabilir, haliyle çorabınızla girmeniz gereken bir ortama girerken çekingen davranıyor olabilirsiniz. Bu durum ayakkabınızın kalitesizliğinden mi yoksa ayağınızın aşırı terlemesinden mi oluşuyor? Bu soruları düşünüp çevrenizdekilerinde aynısını düşünmenizden endişelenebilirsiniz. Öncelikle bunun gayet doğal ve haklı bir endişe olduğunu unutmamalısınız.

Boya çoraba geçiyorsa bu ayakkabınızın kaliteli olduğunun bir göstergesidir.

Bu konuda ilk bilinmesi gereken ayakkabınızın içerisindeki boyama kısmında aşırı kimyasala madde kullanılmadığı için çoraba boya atması, belirli bir süre sonra gayet doğaldır ve düşünülenin aksine bu ayakkabınızın kaliteli olduğunun kanıtıdır. Bu durumda denilebilir ki gerçek deri ya da kaliteli astar kullanılarak iç boya yapılmış ayakkabıdır. İç astar kullanılmamış ya da iç boyasında çok aşırı kimyasal kullanılarak ayağınızı düşünmemiş bir ayakkabı çorabınıza boya atmayacaktır fakat ayağınızı olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden ayakkabınızın ayağınıza boya atmasını sorun etmemeli ve belirteceğimiz çözümleri uygulamalısınız.

Boyanın çoraba çıkmaması için neler  yapabiliriz.

anti_colorYeni aldığınız kaliteli ayakkabınızın belirli bir süre sonra çoraplarınızı boyaması sonucunda alabileceğiniz ilk önlem: Ayakkabı satıcılarından ya da yeterli çeşitliliğe sahip mağazalardan anti-color olarak bilinen ve ayakkabının iç astarından çorabınıza renk çıkmasını engelleyen spreyi almalısınız. Açık bir alanda ayakkabınızın ağzından iç kısımlara değecek şekilde az miktarda püskürtmeniz anti-color spreyin amacına ulaşması için yeterli olacaktır. Çok aşırıya kaçmak ekstra bir fayda sağlamayacaktır.

Bu sorun oluşmadan önce önlem almak ve sonradan renkli bir çorapla karşılaşmamak adına da ayakkabının iç astar renginde ya da bu renge uygun çoraplar da ya da rengi belli etmeyecek şekilde koyu renk çorap tercih edilebilir. Bu durumda ayakkabınız çorabınıza renk atsa bile daha az fark edilecektir.

Diğer bir yöntemde 3-4 ayda bir ayakkabının iç astarını değiştirmek.

Ayakkabı boyası neden çoraba çıkar

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git