Bayanlar için Kegel egzersizleri (nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir)

Bayanlar için Kegel egzersizleri (nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir)
1 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 6.351 kez okundu.

Kegel Egzersizi Nedir?

Cinsiyeti bayan olanlar için yaygın şekilde uygulanan ve uzmanlar tarafından yine odak noktası bayan olarak tavsiye edilen egzersiz yöntemlerinin başında kegel egzersizleri gelmektedir. Ayrıca Kegel egzersizlerinin geçerliliği ve işe yaradığı yalnızca ülkemizde değil bütün dünya tarafından kabul edilmiştir. Öyle ki kegel egzersizleri yabancı ülkelerde daha fazla bilindik bir haldedir. Kegel egzersizi, Kegel tarafından keşfedilmekle birlikte, pelvik kasların yani vajinal kasların egzersiz yöntemiyle çalıştırılarak güçlendirilmesini hedeflemektedir.

Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizleri yapılırken genellikle dik oturmuş ve hafif öne eğilmiş biçimde olunmalıdır. Tavsiye bu yönde olmakla birlikte asıl önemli nokta egzersiz yapan bayan kendisini nasıl rahat hissediyorsa o pozisyonu bulmasıdır. Rahat olunan pozisyon yine kegel egzersizleri için en doğru pozisyondur, diyebiliriz. Vajinal kasların ya da anüs kasının sıkılıp bırakılması yöntemiyle çok aşırıya kaçmadan, az ama sürekli yani günlük olarak yapılmalıdır. Birkaç gün ya da birkaç hafta yapılıp hemen sonuç beklemek ise yersiz olacaktır. Bu açıdan kegel egzersizleri farklı sağlık sorunları olmayan bayan bireyler için en az üç ay içerisinde kendisini hissettirmeye başlayacaktır. Buradan kegel egzersizi yalnızca sağlık sorunu olan bayan bireyler tarafından yapılmalıdır, gibi bir anlam kesinlikle çıkartılmamalıdır. Kegel egzersizi sayesinde kaslara ekstra bir farkındalık yüklendiğinden pek çok alanda hayatımızda farklılıklar sağlayacak ve ileride ihtimal dâhilindeki sağlık sorunlarını engelleyecektir.

Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizi genellikle idrar kaçırma durumu yaşayan bayan hastalar tarafından bilinmektedir, çünkü ancak bu durumda araştırmaya başlanmaktadır. Fakat ne kadar geç kalınırsa o kadar az etkili olacaktır. Yalnızca orta yaş üstü olarak değil gayet sağlıklı genç ve orta yaş sınıflandırmasına giren bayan bireyler bile kegel egzersizleri yaptığında, cinsel ilişki sırasında duyulan farkındalık artacak, orgazm daha farklı boyutlar kazanacak ve ileride orgazm ile ilgili yaşanabilecek sorunların ihtimali azalacaktır. Aynı zamanda mevcut idrar kaçırma sorunlarına çözüm sağlayacak ve yine ileri yaşlarda idrar kaçırma gibi sağlık sorunları riskini azaltacaktır. Yine bir bayan için önemli bir nokta olarak daha sağlıklı ve daha rahat bir doğum için birebir egzersiz yöntemi olarak kegel egzersizleri bilinmektedir. Ayrıca yine vajinal kaslar değil anüs kası da kegel egzersizleri konusunda yer alır ve daha rahat dışkılama sağlamaktadır.

Bayanlar için Kegel Egzersizleri (nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir)

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git