Bebeğimi Nasıl Ve Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Bebeğimi Nasıl Ve Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?
3 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.351 kez okundu.

Anne sütünün yararları konusunda uzmanlar hem fikir, bu konuda tartışmaya mahal yok. İlk başta çocukta görülebilecek hastalıklara müthiş bir kalkan görevi gören anne sütü, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek, enfeksiyonlara ve alerjik hastalıklara karşı koruma sağlıyor. Bu yazımızda doğru emzirme nasıl olmalı ne sıklıkla emzirmeliyiz gibi konulara değineceğiz.

İlk Emzirme Nasıl Olmalı?

İlk emzirme her zaman zordur, bebeğinizi doğduğu andan itibaren emzirebilirsiniz. Deneyim ilk olacağından “acaba yeteri kadar emzirdim mi” “doğru pozisyonda mı emziriyorum” gibi sorular aklınıza gelebilir. Anneniz veya kayınvalideniz yanınızdaysa en büyük destekçiniz zaten onlar olacaktır. Eğer böyle bir imkanınız yoksa uzman hemşireler zaten size yardımcı olacaktır.

Nasıl Bir Pozisyonda Emzirilmeli?

Emzirirken Nasıl Bir Pozisyonda OturulmalıBebeğinizle ilk özel anınızı yaşayacağınız bu anda mutlaka rahat olmalısınız, siz rahat olursanız bebeğinizde rahat olacaktır.  Sağlıklı bir emzirme için bebeğinizin sadece başı değil tüm vücudu size dönük olmalıdır. Genel olarak doktorlar tarafından tavsiye edilen emzirme tekniklerine bakacak olursak.

Yatarak Emzirme Tekniği

Yatarak Emzirme TekniğiBu emzirme tekniği genelde sezaryen doğumlardan sonra kullanılan tekniktir. Bu sayede ameliyatlı bölgeye baskı olmadan bebeğinizi rahatça emzirebilirsiniz. Bu tekniği kullanabilmek için sırtınızı ve başınızı mutlaka desteklemelisiniz, arkanıza koyacağınız bir yastık bu desteklemeyi sağlayacaktır. Aynı şekilde size doğru dönük olan bebeğiniz için eğer memeniz aşağı kalıyorsa bebeğinizin altını da bir yastık veya battaniye ile desteklemelisiniz. Ayrıca bebeğinizin poposundan da destek sağlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ikinizin de birbirinize zorlanmadan ulaşması olmalıdır. Anne olarak siz de bebeğinizin üzerine baskı yapmadan emzirme işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Koltuk Altı Tekniği

Koltuk Altı TekniğiBu teknik daha çok ikiz anneler ve iri göğüslü anneler için idealdir. Bu teknikle aynı anda iki bebeğinizi bile emzirebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere bebeğinizin başını koltuğunuzun altına almalısınız, bebeğinizin bacak kısımları da sizin sırt kısmına doğru ulaşmalıdır.  Bebeğinizin sırt kısmını, kucağınıza koyacağınız bir yastık veya battaniye ile destekleyebilir aynı zamanda bebeğinizin boynunu da çok rahat bir şekilde elinizle destekleyebilirsiniz.

Kucaklama Tekniği

Kucaklama TekniğiÇevremizde sıkça gördüğümüz hemen hemen herkesin bildiği bir yöntemdir. Yani hiç bilmeyen birine “şu çocuğu emzirebilir misin?” diye versek, içgüdüsel olarak bu pozisyonu alacaktır. Bu pozisyonu her yerde kullanabilirsiniz, sandalyede, ayakta, yatakta, arabada her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu tekniği kullanabilmeniz için normal doğum yapmış olmalısınız ki vücudunuzda ameliyatlı yerlere baskı olmasın.

Bu pozisyonda bebeğinizin kafası sizin dirsek kısmına kadar uzanmış bir şekilde olmalıdır, sırtı sizin kolunuzdan ve göbeğinizden destek almalıdır.

Ters Kucaklama Tekniği

Ters Kucaklama TekniğiBu yöntem, bebeğiniz memenizi bulmakta zorluk çekiyorsa kullanılabilir. Avucunuzla bebeğinizin başını her türlü destekleyebildiğiniz için, bebeğinizi her türlü yönlendirebilirsiniz.

Kucaklama tekniğinden farkı, bu sefer bebeğinizin başı dirseğinizde değil avcunuzun içinde olmasıdır. Bu sayede bebeğin boyun kasları yorulmamış ve sağlıklı bir emzirme süreci işletilmiş olur.

Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Bebeğinizi her zaman emzirebilirsiniz. Evet evet her zaman emzirebilirsiniz. Hatta bebeğiniz uzun süre emmemiş ve uyuyorsa uykusundan kaldırıp yine emzirebilirsiniz.  Yaklaşık olarak normal emzirme 2-3 saatte bir, günde 8-10 defa emzirme şeklinde olabilir. İlk 5 hafta emzik veya biberon kullanılmamalı direk meme ile emzirme sağlanmalıdır.

Bebek emmeye başladığında kendi bırakacaktır, ortalama olarak 10-15 dk süre ile emerler ve süreyi onlar belirler.

Bebeğimi Nasıl Ve Ne Kadar Süreyle Emzirmeliyim

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git