Bebeklerde Dudak ve Damak Yarıklığının Belirtisi ve Tedavisi

Bebeklerde Dudak ve Damak Yarıklığının Belirtisi ve Tedavisi
21 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 834 kez okundu.

Bebeklerde Dudak ve Damak Yarıklığının Belirtisi ve Tedavisi

Bebeklerde görülen bu hastalıkları genel olarak doğum esnasında doktorlarımız gereken bazı testlerle veya başka yöntemler ile anlayabilmektedirler. Bu durumda ebeveynlerin çok fazla strese girmesine gerek yoktur. Doğacak olan bebekte herhangi bir başka sağlık problemi bununla beraber gelmez. Yani doğacak olan bebekte sadece bahsedeceğimiz dudak ve damak yarıkları problemleri olacaktır.  Bu tür sağlık problemleri de belirli yaşlarda ameliyatlara girilerek halledilebilir. Bu konuda önemli olan şey yarık olan yerin enfeksiyon kapmamasıdır. Bu durumdan kaçınmak gerekir ve bu tür yarıkları olanların bol miktarda vitamin alması gerekir aksi durumda ağızda yara vs. görülebilir. Bu hastalığın oluşmasında önemli olan faktörler genetik faktörlerdir. Bazı vitamin eksiklikleri de buna sebep olabilir. Bunlar ile beraber bir çok bilinmeyen neden bu hastalığa sebep olabilir.

Dudağında ve damağında yarıkları olan bebekler nasıl problemlerle karşılaşabilir ?

Problemler ilk başta beslenme sorunlarıdır. ilerleyen zamanlarda ise bu problemlerde artış görülebilir ve iltihapla sonuçlanabilir bu iltihaplar kulak ve çevresindeki uzuvlarda gözükür. Bundan dolayı kaynaklanan psikoloji sorunlar hem annede hem de çocuğunda görülebilir. Bebek küçük yaşta yemek yiyemediği için ileriki zamanlarda da zayıflıktan dolayı bazı hastalıklar geçirebilir. Kısaca maddelersek;

  • Beslenme sorunları
  • Beslenmeye bağlı olarak bebekte zayıflıklar,
  • Zayıflığa bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar.

Bebeklerde Dudak ve Damak Yarıklığının Belirtisi ve Tedavisi 2

Bebeklerde ve annelerde meydana gelecek bu olumsuzluklar, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında ortaya çıkar. Damak yarıkları sert damak ve yumuşak damak bölgelerinde sıklıkla ortaya çıkar ve sorun teşkil eder. Dudak ve damak rahatsızlıklarını normal yani doğal yollarla düzeltmek imkansız diyebiliriz. Ameliyat gerekmektedir.

Damak ve Dudak Ameliyatı Yaşı

Cerrahi müdahale yaşı demek pek doğru olmaz çünkü belirli bir dönem vardır ki bu dönemde ameliyatı gerçekleştirmek çok daha doğru olacaktır. Bu zaman ise bebek doğumundan iki gün sonradır. Bu iki gün müdahale için oldukça önemlidir. Önemli olmasının sebebi bebeğimizin gelişiminden önce yani bebek büyümeden ilk oluşum halinde yapmak önemlidir. Yarık operasyonu da önemli bir operasyondur. Operasyonu yapacak doktorlarda dediğimiz gibi bebeğin ilk 6 aydaki gelişimine bakarak müdahale ederler ve işlemi gerçekleştirirler bu ameliyatta ebeveynlerin çok fazla endişe etmesine gerek yoktur çünkü operasyon küçük bir operasyon olarak bilinir ve büyük sorun teşkil etmez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git