Bebeklerin Geri Geri Emekleme Sebepleri

Bebeklerin Geri Geri Emekleme Sebepleri
20 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 1.145 kez okundu.

Geri Geri Emekleyen Bebişler

Bebeklerin bildiğiniz üzere hemen popolarının üstlerine oturamazlar. Oturabilme kabiliyetlerine sahip oldukları andan itibaren çeşitli hareketlere eğilimi artar ve çevresinde ki tüm objeler dikkatini çeker ve bu objelerin yanına yaklaşmaya bazen ise o objelerden kaçmaya çalıştığını fark ederiz. Bebeğinizi oturttuğunuz zaman veya ellerinizle tutup yürütmeye çalıştığınız zaman emekleme ve yürüme eylemlerini göreceksiniz.

Ancak bebeğinizin attığı bu adımlar ileride bebeğinizin yürüme kabiliyetini kavrayacağı anlamına gelmez bu yüzden bu yaptığı reflekse bağlı olarak bebeğiniz yürüyor diyemeyiz. Doğumdan itibaren bu tür refleksler tüm insanlarda bulunu fakat kalıtsal olarak veya başka nedenlerle bebeklerde bu tür yürüme kabiliyetini geliştirmeme probleme ortaya çıkabilir. Reflekslerde emme gibi bir çok reflekste doğumla beraber gelir.

Bebeklerde Emeklemek

Bebeklerimizde emekleme reflekste yürümeden önce gelen ve her çocukta görülen bir reflekstir bu reflekste bebeklerimizde ortamı tanıya bilmek ve bu merakı giderebilmek için vardır. bu kabiliyete sahip olabilmek için öncelikle bebeğimizin omuzlarının ve vücudunun belden yukarısının güçlenmesi yani bedenini kaldırabilmesi gerekmektedir. Bebeğimizin emekleme ve diğer reflekslere kavuşa bilmesi için gereken kas güçlerinin aşağıdaki madde halinde gösterdiğimiz bölgelerde gelişmesi gerekir.

  • Bacak bölgesi kasları,
  • Bel bölgesi, karın,
  • Omuz ve sırt kaslarının gelişmiş olması gerekir.

Bebeklerin Geri Geri Emekleme Sebepleri 77

 

En başta gelen kaslar sıraladığımız gibidir. Bebeklerimizin bu gelişimi de anne karnında başlayıp uzun süreler devam etmektedir. Bununla beraber kemik yapısa da büyümekte ve güçlenmektedir.

Bebeklerimizde sıkça görülen geri doğru yürüme, anne ve babaları oldukça telaşlandırmaktadır. Dolaylı olarak anne ve babalar bebeğimiz neden böyle emekliyor diye kendi kendilerine soruyorlardır. Bebekler normal olarak bir yere gitmek istediğinde öne veya arkaya doğru gider en başta bu böyledir. Sonra ki dönemlerde ise bebeklerimizi tuttuğumuzda direk olarak gitmek istediği yere yönelecektir. Başta dediğimiz gibi bebeklerimiz arkaya doğruda yalpalaya bilir bu geri geri yürüdükleri veya emekledikleri anlamına gelmez.

Bahsedilen Durum Doktorlarca Kötü Bir Durum Değildir

Bebeklerde geriye doğru emeklemek doktorlarımız tarafından kötü bir durum olarak görülmez ileri zamanlarda düzeleceği söylenir ve herhangi bir sorun teşkil etmez. Bazı bebekler ise emeklemek yerine karnının üzerinde sürünmeyi tercih ederler elbette buda kötü bir durum değildir. Bu konuda ebeveynlerin kafasının rahat olması gerekir tabi ki her duruma karşın Doktorunuza görünmeniz oldukça önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git