Çocuğum Nasıl Başarılı Bir Öğrenci Olur

Çocuğum Nasıl Başarılı Bir Öğrenci Olur
22 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.877 kez okundu.

Anne ve babalar olarak herkes çocuğunun okul hayatında başarılı birer öğrenci olmasını ister. Ama bu durum sadece çocuğun çabasıyla olacak bir şey değildir. En büyük destek anne babadan gelmelidir.

Peki, çocuğumun başarılı bir öğrenci olması için neler yapmalıyım?

  1. Ona değer verin ve mutlu olmasını sağlayacak ortamları sunun:

Çocuğa değer vermek bir çocuğun sadece okulda değil her yerde başarısı için geçerlidir. Çocuğunuza değer verdiğinizi hissettirmek için yapacağınız bütün etkinliklerde fikrini alın. Mesela; hafta sonu pikniğe gidecekseniz bu konuyla ilgili onunda düşüncelerine başvurun. Bu durum çocuğunuza değer verdiğinizi hissettirmenin yanında onun özgüven sahibi olmasını da sağlayacaktır. Özgüven sahibi olan birey başarı için kocaman bir adım atmış sayılır.

  1. Karnesinde sadece ders notlarına bakmayın:

Çocuğunuzun başarılı bir öğrenci olduğunu karnesindeki ders notlarıyla ölçmeyin. Biliyorsunuz ki karnede davranış notları da bulunmaktadır. Davranış notları ders notları kadar önemlidir. Davranış sorunları olan bir çocuktan zaten okulda da başarılı olmasını bekleyemeyiz.

  1. Evde ödev kontrolünü sağlayın:

Çocuğunuz ödev yaparken mümkün olduğunca sizin gözetiminizde olsun. Ama bu gözetim çocuğa güvensizlik duygusu yerine sizin ona zorlandığı yerlerde yol göstereceğinizi, yardım edeceğinizi hissettirsin. Tabii ki bu yardım ödevi sizin yapmanız demek değildir. Ayrıca çocuğunuza kızarak ödevlerini yaptırmaya çalışmayın.

  1. Öğretmenle sık sık iletişim kurun:

Çocuğunuzun öğretmeniyle veya öğretmenleriyle iletişim kurmanız çocuğunuz için çok önem taşır. Eğer çocuğunuz öğretmeniyle iletişimde olduğunuzu fark ederse kendisine çeki düzen verecektir ve doğru davranışlar sergilemek için büyük çaba gösterecektir.

Çocuğunuzun başarılı bir öğrenci olması için sizin ona karşı sergileyeceğiniz davranışlar çok büyük önem taşır. Derslerinin hepsi beş olan öğrenci başarılı bir öğrenci demek değil bence davranış sorunları olmayan bir öğrenci başarılıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git