Diş apsesi hakkında her şey

Diş apsesi hakkında her şey
8 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.636 kez okundu.

Diş apsesi dişin kökünde oluşan iltihap anlamına gelir. Diş apsesi hakkında evde yapılabilecek çok fazla bir seçenek bulunmamakla birlikte doktora gitme fırsatı olmayan ya da bu süre içerisinde doktora gidemeyenler için yapılması gereken bazı şeyler mevcuttur. Öncelikle halk arasında yaygın olan diş üzerine alkol ya da aspirin koymak, diş uzmanları tarafından kesinlikle yanlış olarak görülmektedir. Dişi geçici olarak uyuştursa bile zaten hassas ve tahriş olmuş bölgeye ekstra kimyasallar yerleştirmek sadece zarar verecektir, bu nedenle geçici ve kısa süreli çözümlerle uzun vadede olumsuz etkilenmemek adına bu tür çözümlerden uzak durulmalıdır. Evde yapılması gereken diğer bir durum asitli, çok soğuk ya da çok sıcak gıdalardan uzak durmak olmalıdır ayrıca yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamak apse yapan bölgenin de temiz kalmasını sağlayacağından belirli bir süre içerisinde ağrıyı azaltacaktır.

Kesinlikle doktora gitmeli miyim? Doktordan çekinen insanlar için üzücü bir haberde olsa evet, doktora gitmelisiniz, apsenin kendi kendine geçmesini beklemek, diş apse için daha fazla yayılmaya neden olabilecektir.

Diş apsesi için ağrı kesici kullanabilir miyim? Doktora gitmeden önceki süre içerisinde ağrı kesici alabilirsiniz fakat aşırı etkili olmayan ağrı kesicileri tercih etmelisiniz, yine diş ağrısı insanın zor başa çıktığı ağrılardan biri olduğu için tercih ettiğiniz ağrı kesiciyi art arda tüketmemeli ve oranını az tutmaya çalışmalısınız, fazla ağrı kesici vücudunuzun kendi kendine oluşturabileceği direnci olumsuz etkileyecektir.

Apseyi tedavi ettirmezsem? Diş apsesinin tedavisinden kaçıldığı zaman, apsenin daha da ilerlemesine fırsat vermiş oluruz ve ilerleyen diş apsesi dişin köküne kadar inebilir. Daha sonra mecburen doktora gittiğimizde doktorun sağlıklı dişi çekmekten başka seçeneği kalmamış olabilir.

Doktora gidersem nelerle karşılaşabilirim? Diş doktorları önceliğini her zaman dişi en az zararla kurtarabilmeyi amaçlar. Diş kökündeki iltihabı kanal tedavisi kullanarak temizler bu birkaç seans şeklinde olabilir seanslara başladıktan sonra ağrılı dönem atlatılmıştır. Doktora gitmeyi çok çok geciktirdiyseniz ve apse kemik dâhil pek çok alana zarar vermişse diğer dişleri kurtarmak için diş çekilmek zorunda da kalınabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git