Diyetisyenlere En Fazla Sorulan Sorular

Diyetisyenlere En Fazla Sorulan Sorular
2 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.455 kez okundu.

Diyetisyenlere hastaları tarafından en çok yöneltilen sorular bu konularda genelleme yapmak amacıyla da düşünülebilir bu yüzden en çok sorulan sorulara cevap vermek, kafasında soru oluşmuş fakat diyete başlamamış ya da bu konularda bilgi edinmek isteyen insanlara yardımcı olacaktır.

Ne tür yiyecekler daha fazla tok tutar?

Öncelikle daha uzun süre tok kalmak daha kolay zayıflamamıza yardımcı olabilir. Aklımıza ilk gelmesi gereken öğünlerden önce çorba içmektir, hem daha uzun süre tok kalmamızı hem de hazımsızlık gibi sorunlardan kurtulmamızı sağlayacaktır. Daha genel konuşmak gerekirse karbonhidratlı yiyecek tok tutar demek yanlıştır, en doğru olanı karbonhidrat, protein ve yağı birlikte bulunduran gıdalar tüketebilmektir. Sebze ve posalı meyvelerde daha geç acıkmamıza katkı sağlayacaktır. Aksi durum ise şöyledir; şeker, un ya da pirinç gibi gıdalar kan değerlerimizi hızlı düşürüp yükselttiğinden daha kolay acıktıracaktır.

Genelde diyet ürünler tercih edersem zayıflar mıyım?

Genelde diyet ürünlerin kalorisi ve içerisindeki şeker oranı azaltılmış, lif oranı ise artırılmıştır. Fakat her ürünün diyetini tercih ederek zayıflamak mümkün değildir, diyet üründe olsa önemli nokta ne kadar tükettiğimizdir, yalnızca diyet ürün kullanıp gerekenden fazla yediğimizde yine kilo alınabilir, o yüzden önemli olan az ve düzenli tüketmektir. Özellikle anneler çocuklarına diyet ürün sunarak kilo almayı önlemek isterler fakat çocuğun gelişimi için özellikle 8-10 yaşlarına kadar diyet ürünler verilmemelidir.

Su içmek zayıflatır derler, doğru mudur?

Genellikle her şeyin fazlasının zarar olmasına tezat olarak suyun biraz bol tüketilmesi zarar değildir. Özellikle diyet yaparken yakılan toksinlerin atılması için su tüketimini artırmak gerekebilir. Kastedilen durum kesinlikle günlük beş litre su içmek değildir. Yetişkin ve sağlığından memnun bir bireyin gıdalar ve su ile ortalama iki litre civarı sıvı tüketmesi gerekirken diyet yapan kişi ortalamayı 2,5-3 litreye kadar artırabilir. Burada su yerine geçebilecek gıdaları belirlemek çok önemlidir, su ve kahve ise bu tür gıdalardan değildir. Su yerine geçebilecek gıdalar doğal maden suları, taze sıkılmış meyve suları, ayran ya da sulu yemeklerdir.

Diyet yaparken mecburen sporda mı yapmalıyım?

Diyet yaparken spor yapmak zorunda değilsiniz fakat daha etkili bir zayıflama için spor yapabilirsiniz. Hafif ve kendinize en uygun şekilde vücut egzersizleri yapmak metabolizmayı daha da düzenli hale getirmek ve daha hızlı yağ yakabilmek için birebirdir.

Diyetisyenlere En Fazla Sorulan Sorular

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git