Erkekler İçin Kegel Egzersizi

Erkekler İçin Kegel Egzersizi
30 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 11.477 kez okundu.

Kegel egzersizi nedir?

Kegel egzersizleri adını, bu egzersizleri bulan Doktor Kegel tarafından alır. Kegel egzersizi çeşitli sağlık sorunlarından örneğin idrar kaçırma gibi sorunlardan korunmak, çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Genellikle kadınlar için yaygındır, hatta yalnızca kadınlara özgü bir egzersiz çeşidi olarak bilinebilmektedir. Oysaki bu düşünce yanlıştır. Hem erkek hem kadınlar için kegel egzersizi yapmak, sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır.

Nasıl yapılır?

Kegel egzersizi idrar yaparken çalışan kası, normal zamanda da sık-bırak yaparak çalıştırmak anlamına gelir. İdrar kaçırma sorunu da bu kastan kaynaklanır. Bu egzersiz sayesinde kişi o kası daha fazla fark edecek ve kasın varsa sağlık sorununu tedavi edecektir. Hangi kasları sık-bırak yapacağımızı bilmiyorsak, tuvalette idrarımızı yaparken idrarı durdurmak suretiyle bu kasımızın farkına varabiliriz. Elbette bu yalnızca kası fark edip, öğrenmek amacıyla yalnızca ilk seferde yapılmalıdır. Sağlık açısından daha sonraki zamanlarda, idrarımız yokken o kasımızı sık-bırak yaparak kegel egzersizi yapmış oluruz. Kasımızı sıkarken nefes verip, kasımızı bırakırken nefes almak ise kegel egzersizlerini sağlık şartlarına uygun olarak yapabilmek adına en uygun yöntem olacaktır.

Kegel egzersizi nelere iyi gelir?

Öncelikle erkeklerde kegel egzersizini yapmak için illa ki bir sağlık sorunu yaşamayı beklemek zorunda değildir. Yani bir sağlık sorunu yokken bile kegel egzersizi yapılırsa, ileri yaşlarda meydana gelebilecek idrar kaçırma sorunlarının meydana gelme ihtimalleri oldukça azalacaktır. Yine mevcut halde olan idrar kaçırma durumlarının tedavisinde de kegel egzersizi önemli bir yere sahiptir. Daha farklı bir nokta olarak erkeklerde kegel egzersizi yapıldığında, erken boşalma gibi cinsel fonksiyon bozuklukları da tedavi olabilmekte ya da ileride meydana gelebilecek yine erken boşalma gibi cinsel sağlık sorunlarının ihtimalini azaltabilmektedir. Erken boşalma sağlık sorununda kegel egzersizi, psikolojik destekle ya da kişinin kendi psikolojisini önemsemesiyle birlikte yapıldığında elbette daha etkili olacaktır, çünkü erken boşalma bu kasların kontrolsüzlüğü kadar, psikolojik sebeplere de dayanmaktadır.

Erkekler için Kegel Egzersizi

Etiketler:

Erkekler İçin Kegel Egzersizi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git