Evde Kendi Saçımızı Boyamak

Evde Kendi Saçımızı Boyamak
2 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.738 kez okundu.

Evde kendi saçını boyayabilen kişilerin sayısı fazlayken saç boyarken başkasına ihtiyaç duymaktan hoşlanmayan kişilerin sayısı da azımsanmayacak derecededir. Bu yazımızla adım adım anlatım sayesinde evde kendi saçını boyamaktan çekinen kişiler daha fazla bilgilenecek, zaten boyayan kişilerde eksikliklerini fark edecektir.

Saç için istediğimiz renk ve tonu marketten satın aldıktan sonra, kutu içerisindeki eldiven, krem, oksidan ve boyayı kutu içerisindeki yönlendirmelere uyarak istediğimiz tonda karışımı hazırlıyoruz. Hangi malzeme hangi oranda kullanılacak genellikle kutu üzerinde belirtilmektedir. Eğer elimizde kutu boya yoksa saçlarımızı olumsuz etkilememek adına boyayı bir profesyonel ile yapmak daha mantıklı olacaktır.

Ardından evde saç boyasına başlamadan önce ellerimizi korumak için eldiven takmalıyız, eldivende genellikle kutu saç boyası içerisinden çıkmaktadır. Sonrasında alın, kulak ve boyun gibi saça yakın bölgeleri boyayı daha kolay temizleyebilmek adına krem ile kaplayabiliriz, boya işleminden sonra bölgeler daha rahat temizlenecektir. Bu krem bir el kremi, yüz kremi ya da vazelin bile olabilir. Fırçayı, karışım kâsesini, kendimiz için havlu gibi malzemeleri yakınımızda bulundurarak işleme başlayabiliriz. Bu adımda en önemli nokta boya işleminden önce saçın yıkanmamasıdır. Kafa derimizde oluşan yağ tabakası boya etkilerinden kafa derimizi korumaktadır, yıkanırsa saç derimiz savunmasız kalacaktır.

Boyama işlemine başlarken saçımızın diplerden mi yoksa uçlardan mı boyanmaya başlayacağını belirlemek gerekmektedir. Kendimiz belirlemek için boyanın daha fazla beklenen alanda daha koyu olacağını bilmek gerekmekte ve koyu olması istenen kısımdan önce başlanmalıdır. Eğer bütün saçın tek bir ton olması isteniyorsa yine açık olan kısımdan başlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki saçlarımızda çok keskin beyazlık varsa evde kendi başımıza farklı bir renge çevirmek kolay olmayacaktır. Bu yüzden beyazları kapatmak istediğimizde saçımızın kendisine yakın renkler tercih etmek mantıklı olacaktır. Evde boyama işlemi sırasında boyayı saçlarımızın üzerinde hafif tabaka olarak bırakmalıyız, fırça ile ulaşılmayan kısımlarda tarak kullanarak saçımızın her alanına boyayı dağıtmalıyız ve son olarak dip kısımlara boya uygularken fırçayı saçlarımızın çıkış yönünde sürmeliyiz. Ardından saçlarımızı tutam tutam avuçlarımızın arasına alarak çok yıpratmadan boyayı iyice yedirebiliriz.

Evde saçımızı kendi kendimize boyarken ilk bir iki seferde kısmi acemilikler yaşamak normaldir ve moral bozulmamalıdır. Saçlar boyanın ardından bir gün kadar soğuk, sıcak, rüzgâr ya da güneş gibi etkilerden korunmalıdır. Saçımızın sağlıklı ve hoş görünebilmesi içinde ortalama bir ay sonra boyama işlemini tekrarlamak etkili olacaktır.

Evde Kendi Saçımızı Boyamak

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git