Gebelik Nezlesi Nedir? Ne Değildir?

Gebelik Nezlesi Nedir? Ne Değildir?
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.152 kez okundu.

Hamileliğin ilk aylarından doğuma kadar uzanan süreçte burnunuzdan olağanın dışında sulu, beyaz ve akışkan bir sıvı geliyorsa tıptaki adıyla gebelik nezlesi geçiriyorsunuz. Hamilelik sırasında vücuttaki hormonların artması nedeniyle mukoza salgılanmasının da artması sonucu görülen bu durum sağlık açısından olumsuz bir durum getirmemekle birlikte hamile kişinin burunu için yıpratıcı olabilir. Ayrıca mukozanın olağandan daha fazla salgılanmasının diğer bir amacı da hamilelikle daha fazla korunmaya muhtaç ve hassas olan vücudun yine olağandan daha fazla savunulmasıdır. Çünkü mukozanın burunda asıl amacı vücut ve solunum yollarımızı mikroplardan korumaktır.

Gebelik Nezlesi tedavisi adına ilaç tüketimi çok fazla önerilmemektedir. Çünkü bebeğin gelişimi sırasında özellikle ilk 4 ay içerisinde organ gelişimi sırasında ilaç tüketimi genellikle doğru bir seçim değildir. Bunun yanında burun temizleme solüsyonlarını ve vücudun içerisine girmeyen hijyen malzemelerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her şeye rağmen gebelik nezlesi sizi fazla zorluyor ve ilaç almaktan başka çözüm bulamıyorsanız hamileliğiniz hakkında bilgiye sahip doktor tavsiyesi ile reçeteye uyarak ilaç kullanmak büyük önem taşımaktadır.

Gebelik Nezlesi Nedir Ne Değildir

Evde gebelik nezlesine çözüm olarak sıcak sulu, buharlı bir duş almak hamile adaylar için çözümlerden en kolayı arasında gelebilmektedir. Diğer bir çözüm sıcak suyla ıslatılmış bir havluyu burnumuza tutmak olabilir fakat aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Bu konuda en etkili çözüm ise hamile kişinin yattığı odaya bir buhar makinası koymak olacaktır. Başımızın kalbimizden yüksekte olduğu bir pozisyonda yani yastıkla yatmak da burun damarlarındaki basıncı azaltacağından rahat nefes alıp verme konusunda etkili olacaktır. Evde yapılmaması gereken durum ise mukozanın silmekle azalacağını düşünüp hırsla ve sert bir şekilde burun temizliği yapmak olacaktır. Bu durum burun tahrişlerinden başka bir işe yaramayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git