Gusül (Boy) Abdestinin Pek Bilinmeyen Püf Noktaları

Gusül (Boy) Abdestinin Pek Bilinmeyen Püf Noktaları
8 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 5.480 kez okundu.

Gusül abdesti nasıl alınır sorusuna hemen herkes cevap verebilir peki ya püf noktaları? Tamamen uygun bir gusül nasıl alınır anlamak için yazımızın devamını okuyunuz. Öncelikle boy abdesti almadan önce tuvalet ihtiyacımız olmaması gerekir yani sıkışık bir durumda olmamak uygundur. Daha sonrasında banyoya geçilir.

Boy abdestine başlarken şüpheye mahal vermemek için püf nokta öncelikle avret mahallerimiz yani genital bölgelerimizin iyice yıkanmasıdır. Ardından normal namaz abdesti almalıyız. (Rasûiullah’m eşi Hz. Âişe’den şöyle nakledilmiştir: “Hz. Peygamber cünüplükten dolayı gusül abdesti aldığı zaman önce ellerini yıkardı. Sonra namaz için abdest alır gibi, abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırıp, onlarla saç diplerine suyun gitmesini sağlardı. Daha sonra başına üç avuç su dökerdi. En sonunda ise, bütün bedenine su tutardı) Daha sonrasında vücudumuzda farklı maddelerden oluşan pislikler kalmadıysa ve bundan eminsek (örneğin boya yapmış ve üzerinizde boya bulunuyor olabilir ya da üzerimize yemek dökülmüş olabilir, kafamıza kuş pislemiş olabilir) içimizden niyet etmeliyiz, burada püf nokta niyeti kalbimizle yapmalıyız çünkü bildiğiniz üzere banyo Allah kelamı etmek için uygun bir ortam değildir. Kişi içinden ya da kalbinden içinden geldiği gibi “niyet ettim boy abdesti almaya, niyet ettim gusül almaya, niyet ettim cünüplükten gusül etmeye” şeklinde niyet eder. Sonrasında ellerini üç defa yıkar bu durumda zaten önceden çıkartılması gereken yüzük unutulmuşsa püf nokta olarak yüzük hareket ettirilip altı iyice yıkanmalıdır. Ellerden sonra üç defa ağza su verilir nasıl verilir konusunda püf nokta ise eğer kişi oruçlu değilse gargara yapması daha uygundur. Burada uygun olan ağza suyu sağ el ile vermektir. Ardından yine sağ elle buruna üç defa su verilir, her su verilişinden sonra sol el ile sümkürülür yani burun temizliği yapılır yine püf nokta sümkürmeyi sol el ile yapmaktır. Burada hangi el nasıl fark eder konusu şu yüzden önemlidir Müslümanlar sünnet gereği iyi ve güzel işleri sağ elle çirkin veya olumsuz işleri de sol elle yapar. Daha sonra vücutta su değmemiş yer kalmayacak şekilde yıkanırız ve gusül abdesti almış oluruz. Yine farklı âlimler tarafından ağza ve buruna su verme işlemlerinden sonra normal namaz abdesti alır gibi abdest alıp daha sonra vücudu yıkamak daha hayırlıdır denilmektedir. İsteyen kişiler bu şekilde gusül alabilir, engel bir durum yoktur aksine bu şekilde gusül almak daha hayırlı olacaktır ancak püf nokta olarak unutulmamalıdır ki bu kadarı yapılmasa da gusül alınmış ve vazife yerine getirilmiş olacaktır.

Gusül abdestinin tam olarak nasıl alınacağının yanı sıra nasıl bozulacağı da toplum arasında sıkça konuşulan bir durumdur, burada belirtmemiz gereken şey gusül abdestinin kolaylıkla bozulmadığıdır. Kişi küfür etmekle, gıybet yapmakla ya da yalan söylemekle elbette günaha girecektir fakat gusül abdesti bozulmayacaktır. Gusül abdesti bozulması için kişiler karı koca ise cinsel birleşme, kişi yalnız ise şehvete kapılma durumları olması gerekmektedir. Örneğin kişi eşini yanlışlıkla çıplak olarak gördü, eğer şehvete kapılmamışsa gusül abdesti yine bozulmayacaktır. Sonuç olarak boy abdesti sanıldığının aksine kolaylıkla bozulmamaktadır.

Gusül (Boy) Abdesti Nasıl Alınır

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git