Hamileliğe Hazırlıkta Önemli İpuçları

Hamileliğe Hazırlıkta Önemli İpuçları
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 701 kez okundu.

Hamileliğe Hazırlıkta Önemli İpuçları

Hamileliğe hazırlıkta hamilelik dönemi de anne adayının verecek olduğu ilk ve daha sonrada bu kararını idame ettireceği önemli bir husustur. Annelerimiz bu kararı verdikten sonra dikkat etmesi gereken elbette bir sürü mesele vardır. Bu dikkat ve önlemi hem kendisi için hem de karar vermiş olduğu, dünyaya getireceği onu büyütüp besleyeceği bebeği içinde vermiş olur.

Gebelik konusunda anne olacak kişinin özellikle ilk üç ayda hem ruhsal açıdan hem de maddi açıdan kendini iyi hissetmesi gerekmektedir. Önemli olan gebeliği kabullenmek ve gereksiz varsayımlar yapmamaktır. Bu konuda yapılacak olan en büyük hata yanlış bir karara yeltenmek ve bu karardan sonra pişman olup kürtaja yeltenmektir. Bunun önüne geçebilmek için anne adaylarının bazı konferanslarda bilinçlendirilmesi hatta birebir olarak bu durumda piskolojik desteğin sağlanması gerekmektedir.

Eğer olası bir hamilelik  dönemine girmeyi düşünüyorsanız bile;

Hekimlerinizden gebe kalmadan önce her ihtimale karşı muayene olmanız sizin zararınıza olmayacaktır. Bu yüzden muayene bu konuda oldukça önemlidir. Eğer sizlerde herhangi bir problem çıkacak olursa genital bölge için bu konularda önemli çalışmalar yürütülmektedir ve sizlerin sağlığınıza kavuşabilmeniz için gereken çalışmalar erken başlayacaktır.

Hamilelik öncesi bazı kan tahlillerinde oldukça önem taşımaktadır. Yapılacak olan bu testlerde;

  • Kan grubunuza,
  • İdrar tahlilinize,
  • Pelvik ultrasonografinize,
  • Biyokimyanıza,
  • Kanama profilinize

Bakılacaktır. Gerekli testleri hekimlerinizden de öğrenebilir ve buna göre bir yol izleyebilirsiniz.  Ancak bu testlerden önce gelen herhangi bir kalıtsal hastalığınız varsa veya sonradan ortaya çıkan bir hastalık varsa bunların erken teşhisi bile büyük önem kaydetmektedir. Önceden anlaşılacak hastalık gebelik döneminde anlaşıldığında, anne karnındaki bebek kalıcı olarak zarar görebilir ve bunun önüne geçmek oldukça zor olabilir. Riskli bir gebelik dönemi geçirmektense bu döneme girmeden önce önem almak daha çok önemlidir.

Eğer hamilelikten önce dişlerinizde bir problem varsa ve diş ağrılarınız gebelik dönemine sarkacak şekilde gözüküyorsa bu problemleri önceden halletmeniz gerekecektir. Aksi taktirde diş yapımında kullanılacak olan kimyasallar sizleri ve bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. Hamilelik öncesi bunun gibi bir çok problem olabilir bunları önceden tespit edip önlemlerini, sağlık açısından almak gerekir. Bu işlemler hamile kalmadan yaklaşık 3 ay önce tamamlanırsa bu sizin yararınıza olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git