Her Açıdan ‘Evde KPSS Çalışmak’

Her Açıdan ‘Evde KPSS Çalışmak’
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.240 kez okundu.

İşsiz nüfusun çokluğu, kamu ile özel sektör arasındaki farklar insanların kamuya çok büyük bir talep göstermesine neden olmakta. Bu sayede herkes son şansına kadar KPSS sınavına girmeye devam etmekte. Böylece insanlar KPSS dershanelerine veya özel eğitimlere haddinden fazla para harcamış ve ekonomik olarak yorgun düşmüş olabilirler. Haliyle KPSS girme konusunda şüphesi olmayan ancak KPSS hazırlık açısından evde hazırlanmak ile çeşitli eğitim kurumları vasıtasıyla hazırlanmak seçenekleri arasında avantaj ve dezavantaj dengesini bilmeyen, kararsız kalan kişilerin sayısı azımsanmayacak dereceye ulaşmıştır.

Öncelikle şu unutulmamalıdır ki; en pahalı dershanelere gidip kazanamayan kişilerinde, evde tek başına hazırlanıp en iyi kurumları kazanan kişilerinde sayısı çok fazladır. Kişinin en iyi öğretmeni yine kendisi olabilir, alanında uzman bir öğretmen kişiye çok iyi bir eğitici olabilse de kişi eğer isterse daha avantajlı olacak şekilde kendisinin öğretmeni olabilecektir. Bu yüzden evde kendi başına KPSS çalışmak isteyen kişileri dezavantajlar konusunda da aydınlatmaya çalışacağız.

Evde sınava hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Doğru kaynak tercihi bu noktaların en başında gelir. Burada en doğru kaynak en temiz bilgiyi en hafif şekilde aktarabilen olmalıdır ve kitap kesinlikle incelenerek alınmalıdır. Doğru bir kaynaktan çalışılsa bile en az üç farklı soru bankasıyla çalışmak yerleşmemiş konular, kaynakta eksik kalan ufak detaylar ve soru tarzları hakkında büyük avantaj sağlayacağından son derece önemlidir.

Evde tek başımıza sınava hazırlanmanın özellikle KPSS’ye hazırlanmanın en büyük avantajı ders çalışma saatlerinde sağlanabilecek esnekliktir. Her ne kadar çalışma programı yapılması önerilse de çok sert ve katı kurallara dayalı bir program kişi için dezavantaja dönüşeceğinden iplerin kendi elimizde olması önemlidir. Yine konsantre olabileceğimiz ortamı daha iyi sağlayabiliriz, rahat bir ortamda ders çalışabiliriz. En önemli avantaj ise şöyledir. Bir konuyu diğer konularla aynı vakitte öğrenemediniz ya da eksik hissediyorsunuz, konuyu en baştan daha detaylıca alabilir, bir sınıf için değil de sadece sizin için hazırlanmış, eksikliklerinizin belirlenip giderildiği bir yöntemde ilerleyebilirsiniz.

Evde tek başımıza çalışmak elbette her alandan tozpembe değildir. Kişiden kişiye değişebilecek dezavantajlarda bulunmaktadır. Bu dezavantajların başında özellikle sayısal derslerde test çözerken yalnızca doğru şıkkın bilinmesinin yetmemesi gelir. Sorunun detaylıca açıklanması gerekmektedir. Bu dezavantaj en az iki çeşit tamamı çözümlü soru bankası satın alınarak avantaja çevrilebilir. Diğer bir dezavantaj ise diğer aile fertlerinizin ders çalışmanız konusunda hassas davranmaması olabilecektir, bu durumda da onlara KPSS çalıştığınızı ve rahatsız olduğunuz konuları belirterek sorunu çözebilirsiniz.  Çözümü kolay olmayan bir dezavantaj ise bir işte çalışıyorsanız yorgun olmanızdır fakat bu sorun dershane ya da özel eğitime gitseniz de değişmeyecektir.

Evde Sınava Kpss ye Çalışmak

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git