İşte Anne Sütünün Önemi

İşte Anne Sütünün Önemi
24 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 786 kez okundu.

Anne Sütü Neden Önemli

Günümüzdeki bebeklerin ilk altı ay ve bu dönemden sonrada anne sütü alması oldukça önemlidir. Anne sütü bebeklerimiz için en sağlıklı besin örneğidir. Bebekler için en uygun koşullarda ve gereksinimde olan bir tür besindir. Anne sütü oldukça faydalı ve ısıtması, soğutması, saklaması veya bekletmesi gerekmeden uygun bir ortamda annenin bebeği beslemesi için gereken güçlü bir besindir. Bu besini verebilmek için biberona emziğe vs. araçlara da hiçbir şekilde ihtiyaç yoktur. Anne sütünün diğer bir özelliği de; sütte mikrop üremez, bozulmaz ve herhangi bir hastalık taşımaz.

Anne Sütü Faydaları

Anne sütü sağlık açısından oldukça niteliklidir. Süt ile beraber herhangi bir enfeksiyon oluşturacak durum olmaz. Normal beslenmekten ise bu tür bir beslenmenin daha sağlıklı olduğu bilmeniz gerekmektedir. Bu şekilde alerjik hastalıklarda azaları ve bebeğin ishal, solunum hastalıkları da oldukça azalır. Hatta ileri yaşta oluşabilecek hastalıklarında önüne geçilir. Anneleri de sağlık açısından büyük oranda olumlu olarak etkilemektedir. Annelerde; meme kanseri, yumurtalık kanseri, osteoporoz ve kansızlık gibi sorunları da yaşama riski azalır.

Anne Sütü4

Anne sütünün özelliklerini saymakla bitiremeyiz yeni doğan bebeğiniz için yaşam suyu olan anne sütü gelişim sürecinde bebeği en çabuk ve en olumlu olarak geliştirecek besindir bunun haricinde ki besinler dışarıdan alındığı için kimyasal maddeler içerir ve buda bebeğinizi olumsuz etkileyebilir. İlk altı ay verilecek süt bebeklerimizin yetişkinlik döneminde geçireceği hastalıkları da engeller. Eğer hasta olunacaksa da bu hastalığın daha az etki göstermesinde anne sütü oldukça etkilidir.

Anne sütü tüm bunların yanında yeni doğan bebekler için bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşılayan, her yeni doğan bebeğe verilmesi gereken bir olgudur. En uygun beslenme bu ölçüde sağlanacaktır.

Anne Sütü2

Anne Sütü Özellikleri

  • Her zaman temiz ve bebek içindir.
  • Sütteki besin öğeleri tüm gereksinimi karşılar.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Enfeksiyonu engeller.
  • Hormonlar ve daha bir çok büyüme etmeni içermektedir.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarının görülme riskini azaltır.
  • Çene ve buna bağlı olarak diş gelişimini etkiler
  • Emzirme bebeğin ruhsa ve bedensel gelişimini etkiler ve bu konuda bebeğin gelişmesini, zeka gelişimlerini vb. gelişimleri de büyük ölçüde etkiler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git