İyi uyumak ve güne zinde başlamak için nefes egzersizleri

İyi uyumak ve güne zinde başlamak için nefes egzersizleri
16 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.934 kez okundu.

Nefes vücudu hemen her türlü etkene karşı uyarlayan, dengede kalmamızı sağlayan doğal bir reflekstir. Örneğin çok yorulunca vücudumuza daha fazla oksijen gerektiği için elimizde olmadan doğal bir refleks olarak daha hızlı nefes alıp veririz ya da uzanmış dinleniyorken vücudumuza normalden daha az oksijen gerektiği için nefes alış verişimiz yavaşlamaktadır.

Nefes alış refleksimizi tamamen kontrol altına alamayacağımız gibi bazı durumlara uyum sağlamada nefes egzersizleri ile vücudumuza yardım edebiliriz. Uyku aşamasına geçebilmek ve daha iyi bir uyku çekebilmek için uyku öncesinde nefesi alıp kısa bir süre bekleyip uzun uzun verdiğimizde uyumak daha kolay bir hal alacaktır. Nefes kadar önemli olan diğer bir durum ise uyku pozisyonudur, eğer bir pozisyonda uyumaya alışmışsanız vücut bilinçaltında o pozisyonun uyku pozisyonu olduğunu öğrenecek ve uyumanız o pozisyonla daha da rahat olacaktır. Yine uyumaya çalışırken sakinleşebilmek uykunun daha dinlendirici geçmesini sağlayacağından. Önce hafif bir nefes alıp bir ya da iki saniye kadar tutup sonra nefes verip yine bir ya da iki saniye tutma egzersizi yapıldığında vücut doğal olarak sakinleşecek ve hem uykuya geçiş aşamasını kolaylaştıracak hem de pürüzsüz bir uyku sağlayacaktır.

Temiz bir uykunun ardından güne zinde başlayabilmek adına ilk yapılması gereken hava almaktır. Balkona çıkarak ya da camınızı açıp içeriye temiz hava alarak yapabilirsiniz. Nefes egzersizinden daha önce yapılması gereken bir durumda yüzümüzü yıkamak ve ağzımızı bol ve soğuk bir suyla çalkalamaktır. Güne zinde başlamak için yapılması gereken egzersiz ise körük nefestir, yani nefesi iki ya da üç aşamada alıp, yine iki ya da üç aşamada vermektir.

Güne Zinde Başlamak İçin Nefes Egzersizleri

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git