Kadına Şiddetin Bilinen 5 Yüzü (Farkındalık İçerir)

Kadına Şiddetin Bilinen 5 Yüzü (Farkındalık İçerir)
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 3.412 kez okundu.

Aslında bir insan hakkı ihlali olan, kadına şiddet konusunun yalnızca ülkemizin değil Dünya genel bir sorunu olduğunu belirtelim. Bu, kadına şiddet konusunda insan hakkı ihlaline maruz kalan kişiler, özellikle ünlü yüzler bu konuda farkındalık yaratmak için susmaması gerektiğinin farkında. Bu nedenle kadına şiddet konusu üstü örtülen, konusu hemen kapatılan veya konuşulmaktan kaçınılan bir konu olmaktan çıkmak zorunda. Çünkü gerçekliği kabul ederek çözüme yönelik adımlar atılmalı, farkındalık ve yaptırımlar artırılmalı. Henüz insani düşünce standartlarına ulaşamamış, kadın erkekten güçsüzdür tabusuyla, güç anlayışı yalnızca ‘fiziksel güç’ olan kişiler bile; kendi annelerini, kendi kız kardeşlerini kadına şiddet olayı içinde düşünerek, yaşadığı huzursuzluk sonucunda bu olayın ne denli yanlış, ne denli ayıp olduğunu kavrayabilecektir.

Madonna

Kadına Şiddet

Her ne kadar Madonna’nın kadına şiddet olayıyla ilgili bir resmi bulunmasa da 1985 yılında evlendiği Sean Penn tarafından iki yıl boyunca şiddete maruz kaldığı, 1987 yılında kafasına aldığı darbe sonucu hastaneye kaldırıldığı ve sandalyeye bağlanarak dayak yeme gibi bir vahşete maruz kaldığı polise verdiği ifadelerinde yer alıyordu. İnsan hakkı ihlali yapan kocası tutuklanmış fakat Madonna’nın şikâyeti geri almasıyla serbest kalmıştı.

Charlize Theron

Kadına Şiddetin Bilinen 5 Yüzü

Charlize Theron kadına şiddet olayına direkt maruz kalan bir kişi olmamasına rağmen bu konuda farkındalık oluşturmak için başından geçen olayı hiç saklamadı. Annesine şiddet uygulayan babası, yine bir noktadan sonra annesi tarafından vurulmuştu. Charlize Theron ise bu olayın şokunu hep üzerine taşıdı.

Rihanna

Kadına Şiddet Rihanna

 Ne yazık ki Rihanna kadına şiddet olayına doğrudan maruz kalmıştı. 2009 yılında eşi Chris Brown tarafından yoğun bir şiddete maruz kalan Rihanna’da kocasından şikâyetçi olmamıştı. Ancak mahkeme yine de Chris Brown’a yüklü para cezası ve 6 ay kamu hizmeti cezası verdi. Bu da yinefarkındalık oluşturmak için bilinmesi gereken bir konu olarak tarihe geçti.

Perihan Savaş

Perihan Savaş

 Ülkemiz içinden örnekler vermek adına, Perihan Savaş’ta kadına şiddet olayı yaşayan ünlü yüzler arasında. Perihan Savaş eşi İbrahim Tatlıses’in Derya Tuna ile gizli ilişki yaşadığı konusunda hesap sormaya kalkınca dayak yemişti. Her şeye rağmen bu kadına şiddet olayından sonra evlilik Perihan Savaş tarafından sonlandırılmış ve kadına şiddet konusunda farkındalık yaratmak için yardımcı olacak bir örnek olay haline gelmişti.

Deniz Akkaya

Deniz Akkaya Şiddet

 Deniz Akkaya’da kadına şiddet olaylarına adı karışmış bir ünlü. Bu olaylar yüzünden bir kulağında işitme kaybı bile yaşayan Deniz Akkaya sevgilisinden davacı olmuş ve ceza almasını sağlamıştı. Her konu geçtiğinde bu olayı cesurca dile getiren Deniz Akkaya bu olaylarda farkındalık oluşturmak amacıyla bu tür olayların anlatılması gerektiğini vurgulayanlar arasında yer alıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git