Kandaki Demir Kokusu

Kandaki Demir Kokusu
24 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 17.171 kez okundu.

Kandaki demir kokusu kimilerini etkilemezken kimilerinde ani bayılmalara yol açabilmektedir. Kişilerin bünyesine göre tepki oluşturabilmektedir. Kan kokusunda demir tadı olması herkesin dikkatini çekmektedir. Fazla miktarda kan bulunan ortama aniden giren kişiler çoğu zaman demir kokusunu daha fazla hissetmektedirler. 

kandaki demirKandaki demir kokusunun sebebi kanın şekilli elemanlarından olan kırmızı kan hücrelerinin (eritrositlerin) içerisinde demir bulunmasından kaynaklanmaktadır. Kırmızı kan hücreleri vücudun yaşamak için ihtiyaç duyduğu oksijen ve karbondioksiti taşıyan hücrelerdir. Eritrositlerin oksijen ve karbondioksiti taşıyabilmesi için hemoglobin denilen bir yapı bulundurmaları gerekmektedir. Hemoglobin kana kırımızı rengi veren maddedir.

Hemoglobin içerisinde hem ve globülin denilen protein zincirleri içermektedir. Hem proteinlerinin içerisinde protoporfirin halkası ve bunun yanı sıra demir molekülü bulundururlar. Bir Hem proteini içerisinde 4 adet protoporfirin halkası bulundurmaktadır. Bu da 4 adet demir taşıması anlamına gelmektedir.

Hemoglobinin yapısında bulunan demir molekülleri oksijen bağlanmasını sağlamaktadır. Yapısal anormalliklere bağlı hastalıklarda oksijen taşınımı farklı sebeplere bağlı olarak hasarlanabilmektedir.

Orak hücreli anomali denilen kan hastalığında hem ’in yapısında bulunan zincir proteinlerinin anormalliğine bağlı kırmızı kan hücrelerinin şekilleri bozulmaktadır. Orak şeklini almalarından dolayı orak hücre anemisi denmektedir. Elastikiyetlerini kaybeden kırmızı kan hücreleri küçük damarlarda tıkanmalara sebep olabilmektedirler. 

 

 

 

kansızlık-ve-demir-eksikliği

Kandaki demir kokusu her ne kadar kişileri rahatsız etse de sağlıklı bir bireyde bulunması gereken bir özelliktir. Demir vücudun ihtiyaç duyduğu önemli minerallerdendir. Demir emilim mekanizmasındaki herhangi bir hasar sonucu demir eksikliği anemisi oluşabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git