Kışın Beslenme ve Kış Diyeti

Kışın Beslenme ve Kış Diyeti
14 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.369 kez okundu.

Neden Kış diyeti?

Yaz aylarında vücudumuzu ve sağlık şartlarını etkileyen durumlar elbette kış aylarında farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle vücudumuz yaz aylarında farklı savunma yaparken kış aylarında farklı savunma yapıyor olacaktır, vücudumuza besin desteğini buna yönelik yapmakta haliyle sağlık açısından mantıklı olacaktır. Bahsedilen savunma yöntemi ise beslenme sayesinde metabolizmaya yardımcı olmaktır. İyi bir diyet programı yalnızca vücudu zayıflatmayı değil vücudu zayıflatırken aynı zamandasağlık durumunun bozulmamasını da gerektirdiğinden beslenme konusunda da tavsiyeler vereceğiz.

Kış diyeti

Kış diyeti konusunda genellikle her diyette olması gerektiği gibi; öncelikle kahvaltı öğünüyle başlamak gerek, bildiğiniz gibi günümüzün geri kalanının düzgün bir şekilde işlemesi için günün ilk adımı olması gereken kahvaltı önemli bir yere sahiptir. Kış aylarında kahvaltımıza 1 bardağı geçmeyecek şekilde, portakal ya da greyfurt meyveleri başta olmak üzere taze meyve suyu ekleyebiliriz ya da bu meyveleri direkt olarak da tüketebiliriz. Bu sağlık açısından ihtiyaç duyduğumuz vitamin gereksinimini karşılayacaktır.

Kahvaltı harici diğer ana öğünler sırasında yeşil yapraklı, bol salata tüketilebilir, öğlen ya da akşam öğünlerinden birinde mutlaka sağlam protein barındıran yiyecekler de tüketilmelidir. Bu yiyecekler et, tavuk, balık ya da kuru baklagiller olabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta hem öğlen hem akşam öğünlerinde tüketilmemesidir. İki öğünde de protein yüklemesi yapmak vücuda fazla gelebileceğinden kış diyeti kavramı anlamını yitirecek, zayıflamak yerine ters etki yapabilecektir.

Ara Öğün Olmalı mı?

Kışın ana öğünler yanına en az 2 ara öğün yapmak, bu öğünlerde de çiğ sebze veya meyve tüketmek yine sağlıklı bir kış diyeti için gereklidir. Yine bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, kış diyeti yapılırken kışın hava erken karardığı için daha erken uyumak durumunda kalıyoruz, bu nedenle hava karardıktan sonra çok fazla ara öğün yapılmamasını öneriyoruz. Adı üzerinde olan ara öğün kavramını sağlık açısından faydalı olması için öğle ve akşam yemekleri arasında yapmak yine bu konudaki doğru bir adım olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git