Limonun Farklı Açılardan Faydaları

Limonun Farklı Açılardan Faydaları
17 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.442 kez okundu.

Limonun Farklı Açılardan Faydaları

Limon Tertemiz Yapar

Limon kimyasal yapısı sayesinde hemen her temizlik işinde kullanılabilir ve leke veya iz bırakmadan gözle görülür anlamda temizlik sağlar. Örneğin cam suyu içerisine limon karıştırırsanız camlarınız da ekstra bir parlaklık göreceksiniz. Aynı şekilde bir limonu ortadan kesip bulaşık makinasına koyarsanız cam bardak ve tabaklarında ekstra bir parlaklığa kavuştuğunu fark edebilirsiniz. Yine limonu beyazlardan çıkmayan lekeleri çıkarmak içinde kullanabilirsiniz, beyazlar deterjanlara oranla daha beyaz olacaktır. Limon ile çamaşır nasıl yıkanır diyorsanız, elbette limonu çamaşır makinasına atmıyoruz. Çıkartamadığımız inatçı bir lekenin ya da çıkmayacağını düşündüğümüz bir lekenin üzerine limon sıkarak en az bir saat kadar bekliyoruz ve ardından makinaya atıyoruz.

Limon mobilya ve ahşaplarınızın cilası

Bu işlem için zeytin yağı da gerekmektedir. Ortalama 1 su bardağı zeytinyağı ile yarım bardak limon suyunu karıştırınız, limon aynı zamanda zeytinyağının yapış yapış olmasını engelleyecektir yine de zeytinyağının kendisini hissettireceğini unutturmamak gerek. Bu nedenle elimizle uygulamak elbette doğru olmayacaktır. Uygun bir sünger bularak, ardından mobilyalarınızın ahşap kısımlarına ya da farklı ahşap malzemelere yedirerek, hafif hafif sürerseniz tamamen organik bir şekilde elde ettiğiniz cilanızı kullanmış olursunuz.

Limon oda kokunuz

Evinizde ya da herhangi bir odasında koku elde etmek istiyorsanız, satın alma oda kokularını beğenmiyorsanız veya elde ettiğiniz koku tamamen organik olsun istiyorsanız yine çözüm yönteminiz limon olmalıdır. Limonu bir suyun içine koyup kaynattığınızda mutfağınızdaki ağır kokuların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Kısa vadeli bir çözüm bana yetmez, ağır kokular da yok diyorsanız limon uzun vadede oda kokunuz da olabilir. Bu durumda bir limonu ortadan ikiye ayırıp, içerisi su dolu ve ağzı açık bir kap içerisinde oda kokusu elde etmek istediğiniz alana bırakın, hafif ve sürekli şekilde üstelik tamamen organik olarak oda kokusu elde etmiş olursunuz.

Limon deri ürünlerinizin cilası

Limon suyu değil limonun kabuğu da pek çok alanda kullanılabilmektedir. Bu durumda deri ürünlerimizi ovmak amacıyla da limon kabuğu kullanmaktayız. İster deri bir mont olsun isterseniz deri mobilyalarınız olsun, deri alanlarınızı limon kabuğuyla ovuşturduğunuzda eskimiş görünümden eser kalmayıp adeta yeni alınmış gibi göründüğünü fark ederiz. Bu noktada ise yıpratmayacak derecede hafif fakat etki edecek derecede yeterli şekilde bastırarak yapmak önemlidir.

Limonun Farklı Açılardan Faydaları

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git