Meme Ucu Kaşıntısı

Meme Ucu Kaşıntısı
13 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.889 kez okundu.

MEME UCU KAŞINTISI

Meme ucu kaşıntısı, bayanlar içerisinde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çoğunlukla alerjik rahatsızlık, fiziki tahriş ve iltihap tarzı problemler neden olabilir. Meme ucu kaşıntısına çoğunluklu olarak meme ucunda uyuşma şeklinde karıncalanmalar, huzur kaçırıcı ya da rahatsızlık veren problemler de olabilmektedir. Bahsettiğimiz problem ve bulgular bir tek göğüs ucunu etkileyen problemden meydana gelebileceği gibi egzama veya kurdeşen gibi daha bilindik bir hastalıktan da meydana gelebilmektedir.

Meme Ucu Kaşıntısı Belirtileri

Meme ucu kaşıntısının eşlik ettiği göğsü etkileyen bir diğer belirti ve bulgular şunlardır:

Göğüste ağrı

Göğüste yanma hissi

Göğüste topaklanma şeklinde sertlik

Göğüs çatlakları

Meme ucunun kabuk bağlaması

Meme ucundan kanlı ya da sarımsı bir renkte sıvı gelmesi

Meme ucunda hassasiyet

Meme ucunun düzleşmesi ya da içeri göçme

Meme ucu ya da göğüste lekeler veya renk değişimi

Göğüste ara ara kızarıklık, şişkinlik ve sıcaklık olması

Göğüs derisinde kalınlaşma

MEME UCU KAŞINTISI1

Yukarıda bahsettiğimiz neden ve sonuçların dışında kullandığımız temizlik sabunları ve çamaşır deterjanlarına karşı olan alerji problemleri, cildin aşırı kuruluğu ve  kullanmakta olduğunuz ilaçların yaygın olduğu bazı yan etkileri de meme ucu kaşıntılarının şiddetlenmesini sağlayabilir. Kontakt dermatit rahatsızlığı meme kaşıntılarının sık karşılaştırılan problemlerinin sebebi olabilir. Kişiden kişiye göre değişebilen faktöre bağlı oluşan bir meme ucu ya da her ikisinde de meydana gelebilmektedir. Bu durumda etkilenen meme ucunda da kızarıklıklar, hassasiyet, ağrılar, meme ucu şişmesi ya da akıntılar bu durumu destekleyebilir.

Bitkisel olarak hazırlanan zehirli sarmaşıklardan yapılan ya da buna benzer bitkilerin meme ucu kaşıntısında tedavi olarak kullanılması alerjik reaksiyonların az miktarda da olsa görülen meme kanseri de meme ucunda kaşıntı tarzında belirtileri olabilir. Memede Paget hastalığı var ise meme ucunda kaşıntıyı destekleyen ağrılar, iltihap şeklinde akıntılar ve ona eşlik edecek kabuklanmada meydana gelmektedir. Gebelik sırasında da meme ucunuzda şişmeler, kaşıntılar ve akıntı olabilme olasılığı da çok yüksektir.

MEME UCU KAŞINTISI4

BİR BAŞKA DİĞER BELİRTİLERİ NELER OLABİLMEKTEDİR?

Meme başınızda veya meme ucunuzdaki kaşıntılara çok fazla nedenler olabilmekte olduğu gibi belirtileri de aynen bu olasılıkla değişebilme özelliği gösterebilir. Bahsettiğimiz problemler bir tek göğsünüzü etkilemekle kalmaz bazı durumlarda vücudun başka bölümlerini de etkileyebilmektedir.

Memede gösterdiği durumlar şunlardan oluşmaktadır; meme de şişlikler ve aynı zamanda çatlamalar, kabuk oluşumu, memede rahatsızlık verici ağrılar, rahatsız edici yanmalar, kanlı veya sarı renkte akıntılar, memede hassasiyet, içine göçmüş ve de düz göğüs uçları, meme ucunda döküntüler, kızarıklıklar, memede sıcaklık ya da şişkinlik son olarak da cilt kalınlaşmaları temel belirtileri arasındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git