Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
12 Eylül 2014 tarihinde eklendi, 1.777 kez okundu.

Metabolizma Nedir? Metabolizma Hızı Nedir?

Metabolizma, etrafımızda sıkça duyduğumuz bir kelimedir. Özellikle zayıflamaya çalışanların “Metabolizmanı çalıştırman lazım” cümlesinden tiksindiklerini bile söyleyebiliriz.

Peki, nedir bu metabolizma: Yaşamsal faaliyetlerin gerçekleştirilebilmesi için hücreler içerisinde geçen kimyasal süreçlerin geneline verilen isimdir.

Bir de Metabolizma hızı kavramı vardır, bu ise: Herhangi bir spor veya fiziksel aktivite yapmadan vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için harcadığı enerji miktarıdır.

Yavaş bir metabolizmaya sahip bir insanda doğal olarak aşırı kilo alımı gerçekleşecektir. Ayrıca düşük nabız, kuru bir cilt, üşüme gibi faktörlerde görünecektir. Alınan besinlerin yakılması yavaş olduğundan enerjiye çevrilemeyecek ve vücutta depo edilmesine neden olacaktır. Buda aşırı kilo alınmasına sebep olacaktır.

Metabolizmayı hızlandırmak istiyoruz. Peki, ne yapmalıyız?

Öncelikle metabolizmayı etkileyen faktörlere bakmak lazım,  bunlar:

Yaş: İleri yaşlara sahip kişilerin metabolizmaları yavaştır. Yaş ilerledikçe metabolizma hızları da yavaşlayacaktır.

Cinsiyet: Erkeklerin kaslı bir yapıya sahip olması hızı etkileyecektir. Kadınların yağ oranı kas oranından fazla olduğundan kadınların metabolizmaları daha yavaştır.

Hormonlar: Salgılanan hormonlarda hızı etkileyecektir. Özellikler böbrek üstü bezlerinden salgılanan adrenalin hormonu metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olacaktır. Eğer bir adrenalin bağımlısıysanız, sizin kilo almanız mümkün değildir :)

Hastalıklar: Hasta olduğumuz zaman neden zayıfladığımızı anladınız mı? Özellikle ateşli hastalıklarda metabolizmamız inanılmaz bir şekilde çalışır.

Açlık Süresi: Sık sık yiyin az yiyin. Uzun süreli açlık veya normalden az yemek yemek metabolizma hızını yarı yarıya azaltacaktır. Bu yüzden yanlış diyet uygulamaları sizin zayıflamanızı değil aksine kilo almanıza neden olabilir.

Bu bilgiler ışığında yapılabilecekler şunlar olabilir:

- Sabah kahvaltısını es geçmeyin. Uzun süreli gece uykusundan sonra güne enerji ihtiyacı ile başlayan vücut için sabah kahvaltısı çok önemlidir.

Metabolizma Sabah Kahvaltısı

- Öğün atlamayın. Aç kalan vücut bir sonraki öğünde aşırı yiyecek tüketeceğinden fazla besin yüklenmesi olacaktır. Bu da fazla enerjinin yağa dönüşmesine neden olacaktır.

- Spor yapın. Spordan kasın ağır sporlardan bahsetmiyoruz tabi. En basiti asansör kullanmayın, her zaman kullandığınız yolu değil de, arka sokaktan dolaşarak evinize gidin vb.

Metabolizma Spor

- Yediklerinize dikkat edin. Özellikle protein ağırlıklı beslenmeye dikkat edin, bu şekilde beslenme metabolizma hızını %10 arttıracaktır.

Protein Metabolizma

- Bol su için. Vücudunuzdaki tüm sistemler sağlıklı bir şekilde çalışacak ve metabolizmanız hızlanacaktır.

Su Metabolizma

- Alkol kullanmayın. Bu tür içeceklerin kalorili olması ve vücudun enerjisini buradan karşılamasına neden olacaktır ve birçok gerekli besin maddesinin alınması engellenecektir.

- Acı biber yiyin. Bibere acılığını veren kapsaisin maddesi vücutta sıcaklık artışı sağladığında metabolizmayı hızlandıracaktır.

Acı Biber Metabolizma

- İyi bir uyku. Vücut için uyku olmazsa olmazlardan, yukarıdakiler harfiyen yapsanız dahi bir şeylerin eksik yapılması, özellikle uyku, metabolizma hızınızı olumsuz etkileyecektir. Ortalama uyku süreniz 6-8 saat olmalıdır. Fazla uyumakta metabolizma açısından zararlıdır.

Uyku Metabolizma

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git