Neden Çikolata Krizleri?

Neden Çikolata Krizleri?
12 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.710 kez okundu.

Zaman zaman sigara bağımlılığı gibi bir etki yarattığı düşünülen çikolata krizleri yaşayabiliyoruz. Çikolata krizleri yaşadığını söyleyen kişiler, çikolata yiyemediklerinde daha mutsuz, sinirli ve keyifsiz olduklarını söylüyorlar. Peki, bu durumun bilimsel bir açıklaması var mıdır?

Uzmanlar bu konuda neler söylüyor?

Çikolata bağımlılığı gerçekten var mıdır?

Çikolatanın içindeki maddelerin bir kısmı, beynimizde salgılanan sinir habercisi molekülerin miktarını ve türünü değiştiriyor. Bu sebepten; Sigara ve kokain gibi bağımlılık yaratan maddelerin tetiklediği mekanizma ile hemen hemen aynı şekilde çalışıyor.

Uzman diyetisyen Orçun Kürüm şöyle söylüyor;

Salya üretimimiz ne kadar fazla ise, yediklerimizden de o kadar fazla tat alırız. Tereyağı, salata sosu, mayonez ve erimiş çikolata gibi yiyecekler, tat alma cisimciklerimizi aktive ederler. Bu yüzden birçok kişi, yiyeceklerinin üstü sos yâda şeker kaplı olduğunda, yediklerinden daha çok keyif alırlar. Yani soslu ve şeker kaplı yiyecekler salya üretimini artırır ve beyine ufak bir şenlik yaşatır.

Çikolatanın içindeki maddeler ve etkileri nelerdir?

Dopamin; Bu madde haz veren, heyecan veren bir durum yaşandığında yâda keyif veren bir yiyeceğin yenilmesi sonucunda üretiliyor. Âşık olduğunuzu düşündüğünüzde, cinsellik anında, kahkaha attığınız zamanlarda yâda sigara içerken, beynimizdeki dopamin seviyesi yükseliyor. Aynı zamanda bu durum beyinde, ”Ödüllendirilme” mekanizmasını tetikliyor. Aynı aktivitenin yapılmasında, yâda aynı yiyeceğin yenilmesi sonucunda beyinde ödüllendirilme mekanizması tekrar ve tekrar tetikleniyor. Bir süre sonra bu mekanizmanın tekrar tetiklenebilmesi için, haz veren bir yiyecek yâda duruma karşı duygusal bir bağımlılık başlıyor.

Teobromin; Çikolatanın içindeki maddelerden biri de Teobromin. Bu madde kendimizi iyi hissetmemize sebep olan bir başka maddedir. Aynı zamanda çikolataya tadını veren temek maddelerdendir. Kişinin kendini iyi hissetmesini sağladığı ve cinsel uyarıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Kafein ile uzaktan akraba olma ihtimali de göz önünde bulundurabilir. İyi hissettirme özelliği dışında, kafein ile hemen hemen aynı işlevleri görüyor olsa da, etkisinin kafeine göre 10 kat daha düşük olduğu düşünülüyor.

Anandamid; Anandamid kelimesindeki ”Ananda” neşe anlamına gelmektedir. Yani Anandamid tam olarak ”Neşe Kimyasalı” anlamına geliyor. Bu madde, kendimizi neşeli hissettiğimiz zamanlarda beyinde salgılanan bir maddedir. Çikolata yediğimizde, üretilen neşe kimyasalının seviyesi hızla artar ve kendimizi neşeli hissederiz.

Peki, çikolatanın faydaları nelerdir?

  • Kanser ile mücadelede etkili antioksanlar içeriyor.
  • İyi bir kalsiyum kaynağı, yani sağlam kemik oluşumu için birebir.
  • Yüksek tansiyonu düşürdüğüne dair söylentiler bulunuyor.
  • Stres ile mücadelede faydalı olan potasyumu içeriyor.
  • Kanda pıhtılaşmayı önlüyor ve aniden gelebilecek kalp krizlerinin önüne geçiyor.
  • Yiyen kişiye enerji veriyor ve diğer tatlılara oranla, kan şekerini hızla artırmıyor.
  • Bağışıklık ve üreme sistemi de için epey faydalıdır.

Sütlü çikolatada daha az kakao olduğu için, daha az serotonin üretimi gerçekleşir. Bu yüzden uzmanlar bitter çikolata yemenizi öneriyor.

Unutmadan… Çikolatanın afrodizyak etkisi yarattığını ve yiyen insanların yemeyenlere göre çok daha kolay âşık olabileceğinin notunu da şöyle şuraya bırakıyor ve bol çikolatalı günler diliyoruz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git