Neden Kabak Çekirdeği Tüketmeliyiz!

Neden Kabak Çekirdeği Tüketmeliyiz!
27 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.644 kez okundu.

Ay çekirdeği kadar olmasa bile, hepimiz arada kabak çekirdeği tüketiyoruz. Besin değeri yüksek olan kabak çekirdeğinin ne kadar faydalı bir besin olduğu yeterince bilinmiyor.

Kabak çekirdeğinin yararları arasında bazı minerallerce zengin oluşu, ayrıca sağlıklı omega 3 yağ asitlerini barındırması sayılabilir. Demir ve Çinko bakımından zengin bir besindir. Yapılan bilimsel araştırmalar kabak çekirdeğinin prostat büyümesinden, menopoza olumlu etkilerine kadar sağlık açısından bir çok yararının olduğu ortaya çıkmıştır. Kabak çekirdeği tüketilirken yüksek kalori barındırması nedeniyle, iki günde bir avuçtan fazla tüketilmesi kilo alınmasına sebep olabilir.

Kapak Çekirdeği

Bir avuç Kabak çekirdeği vücudumuzun günlük çinko ihtiyacının %20 civarını karşılaması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) önerdiği besinler arasında yer almaktadır. Çinkonun faydalarından birisi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Aynı zamanda hücre büyümesi, düzenli uyku, hafızaya olumlu etkileri, yaraları iyileştirmesi, tat ve koku duyularını güçlendirmesi, göze faydalı oluşu ve cilt sağlığı açısından yararları tartışmasızdır. Vücutta Çinko eksikliği halindeyse halsizlik, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor ve depresyon ve öğrenme bozuklukları görülebiliyor.

Kabak çekirdeği kontrollü tüketilirse kilo vermenizi sağlayabilir. Yapılan egzersizler sonrası bir avuç kabak çekirdeği tüketilmesi yağ yakmayı kolaylaştıracaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git