Oruç, Sağlık ve Su Tüketimi

Oruç, Sağlık ve Su Tüketimi
17 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.269 kez okundu.

Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle oruç tutan kişilerin sağlık için vücudunun su dengesine daha fazla önem vermesi gerekmektedir, çünkü hava sıcaklıklarının artmasıyla vücudumuzun sıvı ihtiyacı da paralel olarak artmaktadır. Yaz aylarında ve oruç tutulmadığı anlarda uzmanlar tarafından sağlık sorunu olmayan yetişkin bir bireyin günlük 2 – 2,5 litre kadar su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bu sıvının elbette 2,5 litresi de direkt su olarak değil 1 – 1,5 litresi su geri kalan kısmı da diğer içecekler veya gıdalar ile alınmalıdır deniliyor. Ramazan aylarında oruç ve sıcaklık yüzünden vücudun su dengesine iki kat daha fazla dikkat edilmeli ve 1,5 litre olan su tüketimi en az 2,5 litre olacak şekilde yükseltilerek ayarlanmalı.

Oruç tutarken en az 2,5 litre olacak su tüketimini elbette ne zaman aldığımızda sağlıklı bir oruç için çok önemlidir. Örneğin bütün ihtiyacımızı yalnızca sahurda almaya çalışmak büyük bir hata olacaktır. Hızla ve tek seferde aldığımız su yine hızla vücudumuzdan atılacağından çok büyük bir etkisi olmayacaktır. Su ihtiyacımızı iftar ve sahur arasında düzenli olarak alırsak organlara da direkt yüklenilmediğinden gün içerisinde daha da faydalı olacaktır. Örneğin yatana kadar iftardan sonra saatte bir, bir bardak su tüketip sahurda da 1 litre su tüketebiliriz. Burada önemli olan nokta verilen rakamların oruç tutarken ya da normal zamanlar için ortalama olduğunun unutulmamasıdır, vücudunuzun ihtiyacını yine en iyi kendiniz belirleyebileceğinizden daha fazla ya da daha az olması için zorlamak sağlık için yanlış olacaktır. Yine sahurda önemli olan bir nokta; suyu yemek aralarında çok az olmak üzere genellikle yemek sonunda tüketmektir. Bütün içeceğiniz suyu yemekten önce içerseniz iştahınız kapanabileceğinden açlık ile de burun buruna gelebilirsiniz, bu yüzden yemek aralarında yarım bardak şeklinde su tüketmek sağlık açısından uygundur.

Son olarak oruçlu bir kişinin sahurda ne kadar su tüketirse tüketsin iftar vaktine kadar susuzluk çekmemesi için uyması gereken farklı etkenlerde vardır. Bunlardan ilk olanı tahmin edebileceğiniz gibi fazla tuzlu ya da yağlı besinler tüketmemektir. Patates kızartması ya da yağlı bir gözleme gibi yemekler sahur için mantıklı değildir. Diğer önemli nokta ise asitli içecekler ya da kahve gibi içecekler sanıldığının aksine su ihtiyacımızı karşılamayacak, metabolizmamıza ekstra bir yük getirecektir, yani bu içecekleri de azaltmak hatta tüketmemek sağlıklı olacaktır.

Oruç, Sağlık ve Su Tüketimi

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git