Sağlıkta Mahremiyet Kurallarında Yenilikler

Sağlıkta Mahremiyet Kurallarında Yenilikler
7 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.388 kez okundu.

Hastaneler, sağlık ocakları ve polikliniklerde, hasta ile doktor arasındaki diyalogların, ilişkinin olabildiğine gizli olması gerekir. Bu gizlilik, hem hastanın doktora derdini daha iyi anlatmasını hem de doktorun hastalığa koyacağı teşhisin belirlenmesini kolaylaştırır. “Sağlıkta mahremiyet” kavramı da tam olarak bunu ifade eder. Şüphesiz ki hiçbir hasta, rahatsızlığını başkalarının öğrenmesini ya da muayene sırasında doktor ile arasındakileri başkasının duymasını istemez.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Kamu Hastaneleri Kurumu, sağlıkta mahremiyet konusunda geçtiğimiz günlerde 81 ildeki sağlık kuruluşlarına, bir yazı gönderdi. Bu yazı ile sağlıkta mahremiyet kuralları konusunda getirdikleri yeni düzenlemeleri, sağlık kuruluşlarına bildirmişlerdir. Kurallar şöyledir;

İçeriden Açılan Kapılar

İçeride hasta varken içeri kontrolsüz girişlerin engellenmesi için, kapının dışarıdan açılmasının engellenmesi istenmiştir. Bu sayede doktorun odasında bir hasta varken, mahremiyeti çiğneyecek bir biçimde odaya girişler engellenmiş olacak.

Emzirme Odalarına Perde

Bir başka değişiklik ise, emzirme odalarına perde koymakla alakalı. Sağlık kuruluşlarındaki emzirme odalarına perdeler koyulması istenmiştir. Gelen şikayetler üzerine böyle bir uygulamaya gidilmiş belli ki.

Aynı Anda İki Hasta Yasak

Poliklinik odasına aynı anda iki hastanın alınmaması da bu yazı ile uyarılan bir başka nokta. Poliklinik odasında oluşabilecek bir karmaşanın engellenmesi amacı ile böyle bir düzenleme yapılmış.

Üçüncü Kişiye Karşı Gizlilik

Hastanın hikayesini üçüncü şahısların duymasını engellemekte getirilen yeni kurallardan. Özel bilgilerin gizliliğinin sağlanması için getirilmiş bu uygulamada hasta hikayesini anlatırken üçüncü bir şahsın bu bilgileri duymaması gerekiyor.

Ayaklı Perde Kullanımı

Muayene sedyesinin etrafının ayaklı bir perde ile kapatılması da sağlıkta mahremiyet kurallarının bir başkası olarak göze çarpıyor. Muayene sırasında gözükmesi gereken organları sadece doktorun görebilmesi için koyulan bir kuraldır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git