Şamanizm bir din midir?

Şamanizm bir din midir?
26 Şubat 2019 tarihinde eklendi, 994 kez okundu.

Şamanizm

Bugün yaşamın içinde hiç farkında olmadan bazı şaman ritüellerini uyguluyor olabiliriz. Çünkü çok öncelerden gelen gelenek görenekler ile şaman uygulamaları günümüze kadar gelmiştir.

Türbelere adak adanması, dilek ağaçlarına bez parçası bağlanması, kurşun dökülmesi vb. gibi

Herhangi bir kutsal kitabı ve kurucusu yoktur, ne zaman ortaya çıktığı ile ilgilide net bilgi yoktur.

Şamanizm bir din midir?

Bununla ilgili çok farklı görüşler mevcuttur. İslam’dan önce Türklerin kabul ettiği din olduğunu söyleyenlerde vardır.

Bazı kaynaklarda şamanizmin bir din değil de, sayısız dinlerin içinde yer alan bir düşünce sistemi olarak tanımlamaktadır.

 

Şaman Kime Denir?

Şaman diğer adıyla Kam, tanrılar ve ruhlarla insanla arasında aracılık yapma gücüne sahip kişidir.

Ayrıca hastalıkları iyileştirmek, verilen kurbanları tanrıya ulaştırmak, dinsel törenler düzenlemek, kötü ruhlardan arındırmak ve gelecekten haber vermek gibi işlerle ilgilenirler.

Şamanlık sonradan olunan bir şey değildir, sonradan öğrenilemez. Şaman olmak için şaman neslinden olmak ve doğuştan gelen bir ruha sahip olmak gerekir.

İlk başlarda kadınlardan oluşan şamanlar daha sonra erkeklerinde katılımıyla da faaliyetlerini sürdürmüşlerdir.

Şamanın kolayca transa geçebilecek karakterde olması gerekir, bu nedenle şamanlar genellikle hayattan soyut olarak yaşayan kişilerden oluşur.

Trans haline geçebilmek amacıyla da çeşitli uyuşturucu bitki ve ilaçlar kullanılabilmektedir. Ayrıca dans etme ve davul çalmada bu transı daha da kolaylaştıracaktır.

Kullanılan Uyuşturucu Bitkiler

Amenita muscaria mantarı 1 Amenita muscaria mantarı 2Amenita muscaria mantarı, Sinek mantarı, Gelin mantarı olarak da bilinen, Amanitaceae familyasından zehirli ve halüsinojen bir mantar türüdür. İbotenik asit, müsimol gibi zehirli bileşikler içerir ve Pantherina sendromu zehirlenmesine yol açar.

Yarattığı delilik krizleri 4-6 saat sürer. Bu mantardan etkilenenlerde; ruh halinin değişmesi, (keyifli veya kaygılı durum), nedensiz gülme, hayal görme, konuşma güçlüğü, kas spazmları, görme ve işitme bozukluğu, yorgunluk gibi belirtiler görülür. Bu mantardan zehirlenmelerde ölüm olayı nadirdir, özellikle küçük çocuklarda tehlikeli olabilmektedir.

Ünlü oyun Mario’nun mantarının bu mantar türünden esinlendiği bilinmektedir.

Ayahuasca 1 Ayahuasca 2Ayahuasca, Amazon ormanlarından asmalarda yetişen bir bitki türüdür. Şaman büyücüleri tarafından toplanarak ve çeşitli bitkilerle harmanlanarak içilmektedir. Çok fazla tüketildiği takdirde bir insanın ölümüne bile yol açabilir. Yan etkilerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kusma
  • Halüsinojen
  • Boyut değiştirme
  • Tansiyon
  • Kalp yetmezliği

DMT – Ruh Molekülü (The Spirit Molecule), İnsan bilinci üzerinde çok etkili, doğada ve insan beyninde bulunan basit bir bileşik. Bu maddenin insanda bulunmasının nedeni veya işlevi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla birlikte, ölüm anında veya bir annenin doğum yaptığı sırada fazlasıyla salgılandığı bilinmektedir.

 

Şaman kıyafetiŞaman Kıyafeti

Şamana yardımcı olan malzemelerden biridir. Şaman kıyafeti üzerinde çeşitli eşyaları ve hayvan kalıntılarını barındırır. Bu şaman elbisesi trans anında yapılan yolculuklarda kişinin biçim değiştirmesini sağlar ve trans işlemini kolaylaştırır.

Daha çok hayvan kıyafetini tasvir eden kıyafetler tercih edilir, bunun sebebi de şamanın gerektiği zaman hayvan şekline girebileceğini işaret eder.

Şaman davulu 2 Şaman davuluŞaman Davulu

Şamanların malzemelerinde biride davullardır. Davulun amacı, sesin ritmiyle ayinin yönetmek ve transa geçişi kolaylaştırmaktır.

Yapımında söğüt, kayın ağacı ve at derisi kullanılmaktadır.

Şaman asası 2 Şaman asasıŞaman Asası

Şamanların kullandığı bir diğer eşyada asalarıdır. Asanın yapısı ve baş kısmının çatallı oluşu şamanın bulunduğu kılanı ifade eder. Asanın uç kısımlarına kumaştan yapılmış ve farklı renklerde şeritler ve çanlar bağlanır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git