Sigara Alkol ve Madde Kullanımının Zararları

Sigara Alkol ve Madde Kullanımının Zararları
13 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.875 kez okundu.

Sigara, alkol ve madde kullanımı, bağımlılık yapan ve ciddi hastalıklara, hatta ölümlere sebep olan maddelerdir. Sigara kullanımı, hem maddi açıdan hem de manevi açıdan kullanan kişilere ciddi zararlar vermektedir.

Klasik olacak; ama kesinlikle bir kere içerim bir şey olmaz, ben istediğim zaman sigarayı bırakırım diyen kişiler, aslında çoktan bağımlı olmuş kişilerdir.

Sigara bırakmak için aslında doktora ve ilaçlara gerek yoktur. İradesi güçlü olan ve ben bırakacağım diyerek kesin kararını vermiş olan kişiler, genellikle sigarayı bırakan kişilerdir.

Ancak kararsız, başkalarının zoru ile bırakmaya karar veren kişiler, büyük olasılıkla sigaradan vazgeçemezler. Tabi kara verildiyse bunun yanında mutlaka yapılacaklar vardır.

İlk olarak sigarayı bırakan kişi kendisine boş zaman bırakmamalıdır. Sürekli olarak bir işle uğraşması gerekmektedir. Çünkü boş kaldığı vakitlerde, kişinin aklına ilk gelecek şey sigaradır. O sebeple kendinize uğraşacak işler bulun. Eğer işler bulamadıysanız, ağzınıza atacağınız atıştırmalıklar alın.

Her sigara içmek aklınıza geldiğinde çerez, çekirdek, sakız gibi küçük atıştırmalıklar kullanarak ağzınızın boş kalmadığına kendinizi inandırırsanız sigarayı bırakma olasılığınız yükselecektir.

Alkol ve madde bağımlılığı, insanı sigara gibi yavaş yavaş ölüme götürmez. Aksine insanın iç organlarına zarar vererek bir anda veya daha kısa bir zamanda vücudu iflas ettirip insanı ölüme götürebilmektedir.

Bu bağımlılıklar bazen insanı öldürmese dahi çeşitli hastalıklarla kullanıcılarını süründürürler. Ülkemizde bu maddelerin kullanımının azaltılması için çeşitli yasaklar getirilmiştir. Örneğin, sigaralara zam yapılması, alkolün gece 22.00’den sonra satışının olmaması, uyuşturucu madde kullanımının kullanımı ve satılmasının yasak olması gibi…

Alkol ve madde bağımlılarının kurtulması için mutlaka bir hastaneye yatırılarak tedavi olması şarttır. Bağımlılığın şiddetine göre kişinin hastanede kalma süresi artacak veya azalacaktır.

Tabi her hastaneye giden kişinin yine iradesini kullanması gerekmektedir. Çünkü bu maddeler bir kez bile vücuda girdiğinde her zaman yeniden başlama ihtimali vardır. Bu sebeple canınız tekrar istese bile kendi iradenizi kullanarak bu duruma karşı koymanız gerekmektedir

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git