Son Zamanların Modası, Çocuğa Şiddet

Son Zamanların Modası, Çocuğa Şiddet
15 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.238 kez okundu.

Çocuğunuz şiddet görüyor mu? Nasıl anlarsınız? Ne yapmalısınız?

Çocuğumun Şiddete Uğradığını Nasıl Anlarım?

Çocuk istismarı, tarihten bu yana hep ola gelmiş bir olgudur. Ancak yılların rakamları değiştikçe çocukların istismara uğrama şekilleri de zaman zaman değişti. Günümüzde ve özellikle de son yılarda şiddete ve taciz uğrayan çocuklar çok fazla gündeme gelmeye başlayan bir konu olarak karşımıza çıktı.

Bu anlamda da Şiddete ve tacize uğrayan çocukların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yüzden ebeveynler de çocukları hakkında endişelenmektedirler. Sürekli okulda, dışarıda olan çocuklarını düşünmektedirler. Çocuklarda şiddet fiziksel, duygusal ve cinsel şiddet olarak üç kategoride sınıflandırılmaktadır.

Fiziksel şiddetin belirtileri genellikle bacaklarda ve sırtta ekimozların bulunmasıdır. Ayrıca farklı evrelerde iyileşen yaraların bulunması tekrarlayan fiziksel şiddetin göstergeleridir. Sigara yanıkları, ellerde ayaklarda yanıklar, kalçalarda yanıklar fiziksel şiddete göstergedir.

Fiziksel istismardan sonra çocuk aşırı derecede hassas veya tam tersi duyarsız olabilmektedir. Çocuk yaralarını saklamaya çalışır. Deri yaralanmaları, şiddete uğrayan çocuklardaki en belirgin göstergelerdir. Deride morarmalar, yaralar oluşur. Dayak yiyen bebek ve çocuklarda göz yaralanmaları, retina kanamaları ortaya çıkabilmektedir.

Çocuk her zamankinden daha çekingen ve pasif davranıyorsa, iletişim kurmaktan kaçınıyorsa, yalnız kalmaya çalışıp odasına çekiliyorsa, okula gitmek istemiyor, okuldan kaçıyor ve başkalarına güvenmiyorsa, gece kâbuslar görüyor ve altını ıslatma davranışı gösteriyorsa, çocuğunuz şiddete maruz kalmış olabilir.

Yani sizler, çocuğunuzda bir takım anormal davranışlar görmeye başladıysanız, vakit kaybetmeden, bunun nedenlerini araştırmaya başlayınız. Bu konuda çocuğunuz ile aranızdaki bağ, eğer çok güçlü bir bağ ise çocuğunuz bazı şeyleri size kendiliğinden anlatacaktır.

Ancak yukarıda da belirtiler kısmında beyan ettiğimiz gibi çocuğunuz eğer, içine kapanıyor ve size bir şeyleri anlatmıyorsa, o zaman bu sizin tek başınıza aşabileceğiniz bir konu değildir. Derhal, çocuğunuz için bir uzmandan yardım alınız. Zaten artık bu konularda yardım alabileceğiniz, yerlerin sayısı bir hayli artmıştır.

Eğer çocuğunuz kendi kişiliğini ve sosyal hayatını direkt etkileyen böyle bir olaya zamanında müdahale etmezseniz, çocuğunuz görmüş olduğu şiddetin kendisinde açtığı sıkıntıları ve yaraları bir ömür boyu taşıyabilir. O küçüktür, tek başına bu meseleleri aşamaz. Sizin desteğinize ihtiyaç duyar. Siz de bu konuda üzerinize düşen her şeyi uzmanlardan yardım alarak yapmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git