Unutkanlık ile Nasıl Baş Ederiz

Unutkanlık ile Nasıl Baş Ederiz
14 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.770 kez okundu.

Günümüzde her yaşta yaşanan ve çoğu zaman farkına vardığımız; ama kabullenmekte zorlandığımız en büyük sorunlardan biri unutkanlık…

Kimi zaman telefonumuzu çıktığımız bir yerde unuturuz. Kimi zaman yerimizden kalkıp nereye gideceğimizi unuturuz, tam bir söze başlarken ne söyleyeceğimizi unuturuz, hatta bazen gözlüğümüzü, kafamıza taktığımızda, onu nereye koyduğumuzu unutup, aramalara girişiriz. Bu arama faaliyeti bizi biri uyarıncaya kadar sürer. Üstelik bunlar da genellikle pek önemsemediğimiz durumlardır.

Yukarıda anlattığımız durumlar, istisna olarak yaşanabilir. Sonuçta beynimiz yaratılışı itibariyle unutma özelliğine de sahip bir organımızdır. Aksi halde geçmişte yaşadığımız acı olayları, hüznü, kahredici olayları hatırlamaya devam ederdik. Bu sebeple günlük hayatımıza devam etmemiz zorlaşabilirdi. Bu unutkanlıklarımız, aslında bize beynimizin sağladığı kolaylıklardan birisidir.

Gün içerisinde sürekli olarak ne yapacağınızı, nereye gideceğinizi, ne konuşacağınızı hatta sabah yediğinizi unutmaya başladıysanız, alarm zilleri çalıyordur. Önlemler almanız gerekebilir. Çünkü bu durum günümüzde son moda olan bunama (Alzheimer) hastalığının başlangıcı olabilir.

Çok genç yaşlarda başlayan unutkanlığın en büyük sebepleri ise stres, üzüntü, iyi dinlenememe, yoğun tempoda çalışma ve depresyondur. Bu durumlar, dikkatimizi toplamamızı engelleyerek unutkanlığa yol açmaktadır.

Bunlarla birlikte doğru beslenememeden kaynaklı vitamin eksiklikleri, beyin tümörleri, beyin kanamaları, guatr gibi hastalıklar, unutkanlıklara sebep olabilir. Bu nedenle bir hekime danışmanızda da çok büyük fayda vardır.

Kendi Çabanız ile Unutkanlıklara Tedbir Alınız.

 • Bol balık tüketin, genellikle derin ve soğuk denizde yetişen balıkları tercih edin. Omega 3 yönünden çok zengin olan balık unutkanlığınıza iyi gelmektedir. Haftada en az 3 defa balık tüketmenizde fayda vardır.
 • Günlük gazeteleri takip edin, radyo dinleyin, bol bol kitap okuyun.
 • Düzenli bir uyku sistemine geçiş yapın. Bu sayede hem vücudunuz, hem de beyniniz dinlenecektir.
 • Düzenli ve aynı zamanda dengeli beslenme programı hazırlayın ve buna mutlaka uyun.
 • Kendinizi üzmeyin, stresli ortamlarda bulunmayın. Unutmayın ki siz daha değerlisiniz.
 • Ceviz, kaju, badem, fındık gibi kabuklu kuru yemişler tüketin. E vitamini yönünden zengin olan bu yemişler, unutkanlıklarınız ile baş etmede büyük rol oynayacaktır.
 • Portakal, greyfurt, nar, çilek gibi antioksidan yönünden zengin olan meyveleri tüketmeniz, beyin hücrelerini korumaya ve unutkanlıklarınıza iyi gelecektir.
 • Her gün en az bir bulmaca çözün.
 • Alkol ve sigara gibi ürünlerden uzak durun.
 • Koyu renge sahip olan bitter çikolatalardan tüketin. Fakat aşırı dozda tüketmeyeniz.
 • Günlük en az bir saat spor yapın. En azından bir saatlik bir yürüyüş, hem vücudunuza iyi gelecek hem de sizi motive edecek.
 • Trans yağlar kesinlikle tüketmeyin. Cips, patates kızartması, hamburger, bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durun.
 • Aktif olun, sosyal olun, kendinize yeni uğraşlar bulun. Arkadaşlarınız, akrabalarınız ile sürekli iletişim halinde olun. Etkinliklere katılın.

Şunu hiçbir zaman unutmayın insan ne yaparsa kendine yapar. İyiliği de, kötülü de; kendinize iyi bakın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git