Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Vajinal Mantar Enfeksiyonu
9 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 1.201 kez okundu.

Vajinal Mantar

Vajinal mantar nedir, Bayanların %75 i senede en az bir ya da çok daha fazla görülen vajinal mantar enfeksiyon rahatsızlığına düşerler. Mantar enfeksiyonun en sık görülen etkeni tıp dilinde Candida Albicans’tır.

Çoğu hastalıkta duyduğumuz ve rahatsız edici unsurların temel kavramı : Candida mantarı !

Vajinal mantar neden meydana gelir? Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen asıl nedenler nelerdir ?

Şikayetçi olduğunuz vajinal mantar pek çok sebeplerden meydana gelebilir . Uzun süreli kullandığınız antibiyotik ilaçları , şeker düzeyi düzenli olarak kontrol edilemeyen diyabet hastaları, doğum kontrol hapı kullananlar, hamile bayanlar, sık sık vajinal duş alanlar, aşırı kilolular (obezite) vajinal mantar enfeksiyonuyla maalesef daha çok baş ederler.

Vajinal mantarın başlıca belirtileri nelerdir?

Vajinal mantarın karşılaştırdığı en büyük belirtisi akıntı ve kaşıntılardır. Kaşıntı  dış genital bölgede olmakla birlikte çoğunlukla vajinanın içinde de çoğu zaman dayanılmayacak kadar fazla kaşıntılar olabilir. Akıntı ise sıkça karşılaştığınız peynir kesiği görünümüyle beraber beyaz ve kokusuz olurlar . Vajinal floranın bozulmasına bağlı olarak kısmen vajinal mantar enfeksiyonuna bir başka vajinal enfeksiyonu tetikleyen diğer etkenlerin de olmasıyla beraber  akıntının görünümü de kokusu da sıklıkla değişkenlik gösterebilir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu3

Kaşıntı ve akıntılar  dış genital bölgesi tıp dilinde ”vulva”, şişliğe ”ödem oluşmasına” ayrıca kızarıklıklara da sebep olabilir. Bu bölgede oluşan tahrişler, idrara çıkarken yanmalara ve cinsel ilişki esnasında ağrılara da sebep olmaktadır.

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi nasıl olmalıdır?

Vajinal Mantar tedavilerinde vajinal fitiller, vajinal kremler ya da oral yolla (ağızdan)  alınan tabletlerle tedavi edilir. Kronikleşmiş ve sürekli karşılaştığınız vajinal mantar enfeksiyonlarında ise altta yatan sebebini ve bağışıklık sistemini bozmuş olan sorunun önlemini almak gerekmektedir. Örneğin diyabetik hastalarında şeker düzeyinin çok sık kontrol altında tutulması ve kaydedilmesi öngörülmektedir.

Vajinal Mantar Enfeksiyonu2

Bayanlarda Vajinal enfeksiyonların istatistik düzeyi nelerdir?

Bütün erişkin kadınların en az dörtte üçü yaşamları boyunca en az bir kez vajinal mantar enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Bunu biraz da olsun önlemek için;

-Vajinal duşu azaltmak gerekmektedir.

-Günlük ped kullanımı olmamaktadır.

-Vajina bölgesi ıslak ve nemli olmamalıdır. Gerekirse duştan sonra kurutma makinesi yardımıyla kurutulmalıdır.

-Pamuklu iç çamaşırı giyilmesi gerekmektedir.

-Cinsel ilişki sırasında iki tarafında kendisini temiz tutması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git