Ya Almanya Olmasaydı?

Ya Almanya Olmasaydı?
26 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 2.733 kez okundu.

Elbette uzun bir tarihi olan, hemen her milletin küresel çapta etkilediği noktalar vardır. Peki, işçi mübadelesi gibi nedenlerle yakın tarih içerisinde bizimle yakından ilişkili bir ülke olan Almanya olmasaydı dünyada ve ülkemizde neler eksik kalırdı?

Çakal Kasa BMW

Almanya olmasa haliyle BMW olmayacaktı. E30 kasa olarak üretilen BMW marka otomobiller de olmasa, ülkemizde arabasız kalacak, kendi tarzına hitap eden arabayı bulamayacak pek çok insan olacaktı. Bu arabanın keyfini yalnızca tutkunları bilir diyor ve konuyu uzatmıyoruz. Kim arabasına ‘çakal kasa’ demek ister ki? Elbette E30’cular ister. Ayrıca tabi ki gürültülü bir egzoz taktırıp, arkadan itişin her köşe ve göbekte keyfine varmak unutulmaması gereken bir nokta.

Marksizm Olmazdı

Toplumsal ve ekonomik bir felsefe akımı olan ve Almanya tarihinde Karl Marx tarafından geliştirilen bu düşünce sistemi olmayabilirdi. Belki de bu nedenle kapitalizm bu denli eleştirilemez, yanlışlıkların bu denli farkına varılamazdı.

İsmail YK

Aslen Sivaslı olup Almanya doğumlu olan İsmail YK belki de gurbet acısını bu denli yaşayamayacak, bu yüzden bu tür şarkılar yapamayacaktı kim bilir belki de onu terk eden Alman sevgilisi bu denli yaralar açmayacaktı. Belki de İsmail YK ülkemizde kendisini bu denli geliştiremeyecekti, bilmeyenler için belirtelim ki İsmail YK şarkıları yanı sıra pek çok enstrümanı da çalabilmektedir.

Mercedes

Elbette evladiyelik olması amacını da taşıyarak araç satın almazdık, çünkü Mercedes olmazdı. Yine Mercedes tutkunu Alamancı emekli dedeleri de 1970 model olmasına rağmen trafikte dolaşan arabaları da göremezdik.

Cartel – Cehennemden Çıkan Çılgın Türk

Almanya topraklarında kurulan ve hem yerli hem de yabancı anlamda ilgi uyandıran, 1995 yılında kurulan Türk Rap grubu belki de kurulamazdı.

Türkiye Gururu Mesut Özil

Türk asıllı olan ve Almanya milli takımında oynayan Mesut Özil belki de Türkiye’de büyüse aynı şekilde kendisini geliştiremeyecek ve Arsenal gibi büyük bir takımda takım kaptanı olarak ülkemizi temsil edemeyecekti.

Almanya Çikolatası

Ülkemizden işçi mübadelesiyle ya da çalışmak amacıyla giden Alamancı akrabalar olamayacağı için, ülkemizde rağbet gören ve yine bu Alamancı akrabalar tarafından getirilen Alman Çikolatasının tadını bilemezdik. Çok ayırt edilmese de ‘Alman Çikolatası’ diyerek hürmet görmek isteyen bir kesim elbette mevcut.

Ya Almanya Olmasaydı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git