Yabancı dizi tavsiye: Suits

Yabancı dizi tavsiye: Suits
19 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.730 kez okundu.

Suits 2011 yılında İngilizce olarak yayına giren ve çekimlerine New York’ta devam edilen bir dizidir. Kategori olarak komedi – drama olarak belirtilse de diziyi bu iki kelimeyle algılamak yetersiz kalmaktadır. Diziyi bu şekilde iki kelimeye sığdırmaya çalışırsak bu kelimeler “karizma” ve “zeka” olacaktır. Yazıda diziden sürpriz bozan bilgiler (spoiler) verilmemeye özen gösterilse de ilk bölüm hakkında ister istemez fikir sahibi olacağınızı belirtmek isteriz. Dizi gerçek hayatta gerçek hukuk kurallarının işleyiş ağı üzerine kurulmuş. Yine bu ağ üzerinde bir cambaz olan Harvey Specter’ın Mike Ross isimli yardımcısını işe almasıyla senaryosu başlamıştır. Harvey çok başarılı, hukuku yalayıp yutmuş ve tuttuğunu koparan biravukat olması itibarıyla maddi olarak da bütün olanaklara sahiptir ve gerek kültürüyle gerekse tecrübesiyle karizma kelimesinin hakkını vermektedir.

Tecrübesiyle özel hayatında ve hukuk sektöründe gayet öne çıkan Harvey bu mükemmelliğini biraz da her şeyi bilen Donna Paulsen isimli sekreterine borçludur, Suits‘te Donna’dan bahsetmemek olmaz. Her şeyi bilen Donna onun lakabıdır ve bir sekreter olmasına rağmen vücut dili okumada uzmandır. Sekreteri hukuk ile ilgili olmamasına karşın Harvey’i o kadar iyi tanımaktadır ki gelecekte vereceği komutları bile önceden tamamlayarak başarısını kolaylaştırmaktadır. Harvey kendi bölgesinde hukuk devi olan şirketinde kıdemli ortak olması nedeniyle kendisine bir yardımcı almaya karar verir, bunun üzerine başvuran ve görüşmeye gelen klasik elemanlardan tam sıkıldığı anda orada tamamen farklı bir nedenden dolayı bulunan ve polisten kaçarken Harvey’e denk gelmesiyle olayı daha da karizma gösteren Mike Ross ile karşılaşır.

Mike Ross foto-grafik hafızaya sahiptir, bu sayede pek çok alanda ufak kaçamaklarla birlikte birazda yasa dışı işlere bulaşmıştır. Bu kaçamaklara Suits içinde çok yer ayrılmasa da Mike’ı bu şekilde tanıtmaktadır. Örneğin para karşılığı hukuk fakültesini bitirip LSAT yani avukatlık sınavını geçemeyenlerin yerine sınava girmektedir, önemli nokta Mike kötü bir adam olmaya çalışmamakta fakat büyükannesinin huzurevi masrafları gibi ihtiyaçlar doğrultusunda bu yönlere sapabilmektedir. Mike LSAT sınavı için foto-grafik hafızası sayesinde hukuk kurallarını ezberlediği için Harvey gibi biravukat için bile etkileyici gelmekte ve kısaca herhangi bir hukuk kitabını açtırıp herhangi bir sayfasını ezberden okuyarak iş görüşmesinde Harvey’i etkilemektedir. Harvey Specter öyle etkilenir ki Mike Ross hiç hukuk fakültesine bile gitmemiş olmasına rağmen onu işe alır ve avukatlık yaptırır.

Özetle Suits’te Mike ve Harvey’in başarılı avukatlık hayatlarını; biraz zekice yapılan komedi, birazkarizma, biraz etkileyici fikirler ve hayatın acımasız sürprizleri ile birlikte izlerken bir yandan Mike’ın aslında gerçek bir avukat olmadığını saklama uğraşlarına da şahit olacağız. Kısa ve tatlı bir uyarı olarak, bu dizi sizi hukuk okumaya heveslendirip yöneltebilir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git